Tanie Zaakwaterowanie

Najem okazjonalny vs najem instytucjonalny - jakie są różnice?

Najem okazjonalny vs najem instytucjonalny - jakie są różnice?

Najem okazjonalny i najem instytucjonalny to popularne formy zawierania umów, które mają wiele punktów stycznych, ale też pod kilkoma względami się różnią. Jakie zalety mają obie formy najmu i którą z nich wybrać decydując się na wynajęcie mieszkania?

Najem okazjonalny – czym jest, jakie ma zalety?

Umowa najmu okazjonalnego to rodzaj dokumentu, który funkcjonuje w polskim prawie już od wielu lat. Taką umowę cechuje przede wszystkim to, że musi zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności, a okres najmu powinien być ściśle określony i jednocześnie nie powinien przekraczać 10 lat. Zarówno najemcą, jak i wynajmującym w przypadku umowy o najem okazjonalny powinna być osoba fizyczna. Przedmiotem najmu w takiej umowie może być zaś wyłącznie lokal mieszkalny. Wynajmujący, który decyduje się na podpisanie ze swoim lokatorem umowy o najem okazjonalny, powinien zdawać sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy. Ten rodzaj umowy jest dedykowany tym właścicielom mieszkań, dla których wynajem nie jest głównym źródłem utrzymania.

Umowa o najem okazjonalny każdorazowo jest spisywana w obecności notariusza. Koszt usługi wynosi ok. 250 zł. Nieodłączną częścią takiej umowy są:
-oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji, w którym zobowiązuje się on do opuszczenia lokalu mieszkalnego we wskazanym terminie
- informacja o wskazanym przez najemcę lokalu mieszkalnym, do którego może on się wprowadzić w razie egzekucji i nakazu opuszczenia mieszkania będącego przedmiotem najmu okazjonalnego
- oświadczenie osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu wskazanego przez najemcę jako alternatywny adres zamieszkania, że wyraża on zgodę, aby najemca u niego zamieszkał w przypadku poddania się egzekucji.

Umowę najmu okazjonalnego wskazuje się jako dobrą alternatywę dla najmu zwykłego, gdyż lepiej zabezpiecza interesy właściciela nieruchomości w sytuacji, gdyby lokator przestał wywiązywać się z umowy.

Najem instytucjonalny – czym jest, jakie ma zalety?

Umowa najmu instytucjonalnego różni się od umowy o najem okazjonalny przede wszystkim osobą wynajmującego. W obu umowach najemcą może być bowiem wyłącznie osoba fizyczna. Wynajmującym w przypadku najmu instytucjonalnego jest z kolei przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali. Gdy więc wynajem mieszkania jest dla właściciela nieruchomości podstawowym źródłem dochodu i jednocześnie prowadzi on działalność gospodarczą, najem instytucjonalny będzie odpowiednim wyborem.

W 2017 roku doszło do zmiany przepisów w zakresie umowy najmu instytucjonalnego – po wprowadzeniu poprawek najemca (podobnie jak w przypadku najmu okazjonalnego) ma obowiązek złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji. Wykreślony jednak został wymóg, aby przedstawiał on alternatywny adres, pod który może wyprowadzić się w razie konieczności opuszczenia wynajmowanego w ramach umowy mieszkania. W związku z tym nie musi też przedkładać oświadczenia osoby mającej tytuł prawny do tego lokalu, że jest on gotów przyjąć takiego lokatora do swojego mieszkania.

Niewątpliwą zaletą umowy o najem instytucjonalny jest lepsze zabezpieczenie praw właściciela nieruchomości w sytuacji, gdyby najemca przestał wywiązywać się z postanowień umowy (np. zaprzestał opłacania czynszu). Jest to więc dobra alternatywa dla zwykłej umowy najmu dla posiadaczy mieszkań, którzy chcą ochronić swoje mienie przed nieuczciwymi najemcami.

Czy najem okazjonalny i instytucjonalny w 100% chronią interes wynajmującego?

Spośród tych dwóch typów umowy zdecydowanie lepiej zabezpiecza wynajmującego umowa najmu instytucjonalnego. W przypadku, gdy najemca, który podpisał tego rodzaju umowę, przestanie płacić, właściciel może w szybki i dość sprawny, a co najważniejsze legalny sposób wyprosić go ze swojego mieszkania. W najmie okazjonalnym nie jest to już tak oczywiste. Wprawdzie najemca podpisuje umowę u notariusza i wskazuje adres, pod który może się wyprowadzić po nakazie opuszczenia lokalu, ale... właściciel tego drugiego mieszkania może przecież cofnąć swoją zgodę na przyjęcie tego lokatora. Wówczas wynajmujący może pozostać z nadal aktualnym problemem, na który nie ma szybkiej i dobrej rady, jeśli najemca nie współpracuje, a miasto nie ma do dyspozycji wolnego lokalu zastępczego.

Czy w takim razie najem instytucjonalny to jedyny sposób dla wynajmującego, by ustrzec się przed nieuczciwym najemcą? Nie. Zawsze pozostaje sprawdzona opcja, jaką jest najem agencyjny. Powierzenie wynajęcia nieruchomości agencji to sprawdzony sposób na uniknięcie nieprzyjemności związanych z niesolidnym lokatorem. Dobra agencja w taki sposób skonstruuje umowę i zabezpieczy interesy wynajmującego, by miał on pewność, że nie poniesie dotkliwych konsekwencji w przypadku problemów z najemcą. Aby skierować ofertę do w 100% wypłacalnych i godnych zaufania klientów, warto pomyśleć o przekształceniu mieszkania w zakwaterowanie pracownicze, czyli noclegi dla firm. Jeśli interesuje Cię, jakie korzyści niesie za sobą wynajmowanie mieszkania firmie, koniecznie skontaktuj się z nami – opowiemy Ci, ile możesz zyskać, zmieniając typ najemcy i ile dzięki temu zarobisz!

Przeczytaj również: 
Jak zmniejszyć ryzyko związane z wynajmem mieszkania?
Czy warto podnająć firmie mieszkanie w Chorzowie?
Co lepsze: wynajęcie domu czy mieszkania dla firmy?

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

phone