Tanie Zaakwaterowanie

Co lepsze: wynajęcie domu czy mieszkania dla firmy?

Co lepsze: wynajęcie domu czy mieszkania dla firmy?

Wielu przedsiębiorców szukających zakwaterowania dla pracowników zastanawia się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne – mieszkanie w bloku lub kamienicy czy dom wolnostojący. Jakie zalety niosą za sobą oba te rozwiązania i które noclegi dla firm będą najlepszym wyborem?

Wynajem domu dla firmy – jakie ma zalety?

Wynajęcie domu dla pracowników jest zdecydowanie polecanym rozwiązaniem, gdy załoga jest bardzo liczna, a koszty lokali w okolicy wysokie. Dom to z reguły większy komfort, zwłaszcza dla ekip budowlanych, które nierzadko składają się z kilkunastu osób. Zakwaterowanie pracownicze tak dużej grupy wiązałoby się z wynajęciem 2-3 kilkupokojowych mieszkań, co zwiększyłoby łączne koszty o kilkadziesiąt procent. Wynajem domu dla pracowników jest więc opcją bardziej oszczędną, ale nie jest to jedyna zaleta tego rozwiązania.

Wynajem domu dla firmy to również większa swoboda w kwestii parkowania pod posesją, a także organizacji czasu wolnego przez pracowników. Nie da się ukryć, że w mieszkaniach, w których zgromadzonych jest po kilka często obcych sobie osób, nietrudno o mniejsze lub większe konflikty. Jeśli mieszkanie pracownicze jest zlokalizowane w budynku, w którym sąsiadują z nim bezpośrednio rodziny mieszkające tam na stałe, szybko mogą pojawić się skargi związane z głośnym zachowaniem. Co innego, gdy w bloku przeważają mieszkania dla firm pod wynajem i apartamenty airbnb – wówczas lokatorzy prawdopodobnie będą dużo bardziej wyrozumiali.

Pracownicy firmy docenią możliwość zakwaterowania w domu z uwagi na dostęp do ogródka i części rekreacyjnej. To ważne zwłaszcza w pracy fizycznej – możliwość odpoczęcia po godzinach na świeżym powietrzu i rozpalenia grilla będzie dodatkową wartością, która wpłynie na zadowolenie pracowników. To istotne, ponieważ zapotrzebowanie na dobrych fachowców z branży budowlanej jest tak duże, że załoga niezadowolona z zapewnionych jej warunków szybko może paść łupem konkurencyjnej firmy, która lepiej zrozumie jej oczekiwania.

Mieszkanie pracownicze dla firmy – kiedy się zdecydować?

Wynajem mieszkania dla pracowników to lepszy wybór w kilku przypadkach:
- gdy grupa do zakwaterowania jest nieliczna
- gdy lokal ma być przeznaczony dla strategicznych pracowników firmy
- gdy pracodawcy zależy na zakwaterowaniu załogi w centrum dużego miasta

Pierwszy przypadek jest jasny – nie ma sensu wynajmować domu dla zaledwie 4-5 osób, które spokojnie można zakwaterować w mieszkaniu. Z kolei zakwaterowanie pracowników wyższego szczebla rządzi się swoimi prawami, gdyż takie osoby mają zwykle określone oczekiwania, nierzadko nawet same szukają sobie mieszkania na wynajem, za które pracodawca jedynie zapłaci. Trzecia sytuacja wymaga szerszego omówienia.

Może się zdarzyć, że pracodawcę interesują noclegi dla firm w centrum Chorzowa lub w stolicy województwa – jest tak przede wszystkim wtedy, gdy siedziba firmy lub realizowana inwestycja są zlokalizowane w śródmieściu. Jeśli pracodawca z różnych względów nie może lub nie chce zapewnić załodze dojazdu z obrzeży miasta lub nawet spoza jego granic, lepiej aby - zamiast na dom - zdecydował się na wynajem mieszkania dla pracowników. Wybór mieszkań w najważniejszych dzielnicach dużych miast jest bowiem znacznie większy niż oferta domów na wynajem.

Dobrym tego przykładem jest chociażby Śląsk. Jeśli chodzi o tani wynajem mieszkania dla firmy, Chorzów i Katowice posiadają bardzo bogaty wybór atrakcyjnych ogłoszeń, zarówno na wynajem krótko- jak i długoterminowy. W przypadku gdy firmie potrzebny jest tani dom pracowniczy do wynajęcia, sprawa będzie już bardziej skomplikowana, a dostępne oferty w dobrej cenie będą zlokalizowane na ogół z dala od centrum.

Jak szybko wynająć dom dla firmy?

Niektórzy pracodawcy po raz pierwszy muszą zapewnić stosowne zakwaterowanie dla pracowników. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy firma dopiero zaczyna poszukiwać osób do pracy poza swoim regionem lub rozpoczyna rekrutację pracowników z Ukrainy. Jak wynająć dom dla firmy, gdy nie ma się w tym zakresie żadnego doświadczenia? Najlepiej powierzyć ten temat ekspertom, którzy wynegocjują dla przedsiębiorcy najlepsze warunki, sprawdzą zapisy zawarte w umowie najmu i dopilnują, aby wszystkie formalności przebiegły zgodnie z planem. Jeśli szukasz mieszkania dla firmy w Chorzowie lub Katowicach, skontaktuj się z nami, a pomożemy znaleźć Ci nieruchomość, która wpisze się w Twoje oczekiwania.

phone