Tanie Zaakwaterowanie

Czy warto podnająć firmie mieszkanie w Chorzowie?

Czy warto podnająć firmie mieszkanie w Chorzowie?

Ten, kto dłuższy czas wynajmował mieszkanie osobom prywatnym, wie, jak trudno jest o znalezienie godnego zaufania lokatora. Wielu właścicieli mieszkań decyduje się zmienić grupę docelową, do której kierowana jest ich nieruchomość i adaptują posiadany lokal pod zakwaterowanie pracownicze. Mieszkania w Chorzowie dla firm stanowią już istotną część śląskiego rynku nieruchomości i wiele wskazuje, że tych ofert będzie przybywać, a składa się na to co najmniej kilka czynników.

Dlaczego wynajem mieszkań dla firm to korzystna opcja?

Trzeba jasno napisać, że prawo lokatorskie w Polsce nie jest korzystne dla właścicieli mieszkań – nakłada na nich wiele obowiązków wobec najemcy, a jednocześnie daje bardzo niewiele narzędzi do skutecznej obrony przed nieuczciwym lokatorem. Pewnym zabezpieczeniem dla wynajmujących miało być podpisanie z najemcą umowy najmu okazjonalnego – po kilku latach od spopularyzowania tego rozwiązania widzimy już, że nawet umowa spisana przy udziale notariusza nie zabezpiecza interesu właściciela lokalu w sytuacji gdy lokator przestaje płacić czynsz. Nic więc dziwnego, że tani wynajem mieszkań na Śląsku coraz częściej jest kierowany do odbiorców firmowych, z którymi jest znacznie mniej kłopotu. Dlatego właściciele nieruchomości - zamieszczając ogłoszenie o treści „wynajmę mieszkanie Chorzów” - nierzadko dodają dopisek „dla firm”.

Decydując się na wynajem mieszkania dla firmy, właściciel musi liczyć się z tym, że jeśli przedsiębiorca wynajmuje lokal pod zakwaterowanie pracownicze, umowa w dalszym ciągu podlega pod prawo lokatorskie. To jednak firma, a nie pracownicy opłacają na ogół czynsz za takie mieszkanie, a kwota jest liczona od ilości zakwaterowanych osób. W takiej sytuacji właściciel mieszkania ma więcej narzędzi do wyegzekwowania swoich praw niż w przypadku najmu prywatnego. Jest to więc rozwiązanie dużo bezpieczniejsze niż prywatny wynajem mieszkania rodzinie, która – jeśli przestanie płacić czynsz i zmieni zamki w drzwiach – będzie mogła koczować w takim lokalu całymi miesiącami, a nawet latami. I to w majestacie prawa.

Wynajem mieszkania przez agencję czy indywidualnie?

Właściciel mieszkania, który chciałby wynająć je pod noclegi dla firm lub hotel pracowniczy, może nawiązać współpracę z wyspecjalizowaną agencją. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? To przede wszystkim duża oszczędność czasu – nie tylko tego poświęconego na zamieszczanie ogłoszeń i spotkania z potencjalnymi najemcami, ale również zarządzanie nieruchomością. Wynajmowanie mieszkania przez agencję umożliwia właścicielowi wyjazd na stałe do innego miasta, a nawet za granicę, przy jednoczesnym czerpaniu zysków z posiadanej nieruchomości. To bardzo duża wygoda dla osób, które nie chcą sprzedawać mieszkania, a jednocześnie chciałyby na nim zarobić bez konieczności osobistego stawiennictwa, ilekroć lokator ma jakiś problem z lokalem lub kończy mu się umowa. Wynajem nieruchomości przez agencję jest również korzystną opcją, gdy przedmiotem oferty jest nietypowa nieruchomość – np. o bardzo dużej powierzchni lub nadająca się do własnej aranżacji. Doświadczone agencje posiadają grupę stałych odbiorców, którzy są zainteresowani lokalami w danej okolicy – znalezienie potencjalnego zainteresowanego na bardzo duże mieszkanie lub dom jest znacznie prostsze przy współpracy z agentem.

Wynajem lokalu – czy zawsze podlega pod prawo lokatorskie?

W Polsce są tysiące niezamieszkanych lokali, których właściciele nie chcą ich sprzedawać, ale jednocześnie boją się je wynająć z uwagi na wspomniane wcześniej prawo lokatorskie. Nawet, jeśli taka nieruchomość nie jest obarczona kredytem, jej utrzymanie kosztuje zwykle kilkaset złotych miesięcznie – w skali roku jest to strata sięgająca kilku tysięcy złotych! A przecież taki lokal mógłby nie tylko nie generować kosztów, a wręcz zarabiać na siebie – i to niemałe kwoty, zwłaszcza, gdy jest położony w atrakcyjnej okolicy. Co zrobić, by dobrze zarabiać na posiadanej nieruchomości i jednocześnie nie odpowiadać przed najemcą z tytułu prawa lokatorskiego? W takiej sytuacji warto pomyśleć o przekształceniu mieszkania na lokal użytkowy lub usługowy. Wówczas ryzyko związane z wynajmem znacząco spada – znacznie łatwiej jest też znaleźć najemcę na dłuższy czas, gdyż firmy z reguły cenią sobie stałą i dobrą lokalizację.

Dobra agencja nieruchomości może pomóc właścicielowi dopełnić formalności, które są związane z przekształceniem lokalu, a następnie pozyskać godnego zaufania najemcę. Do przekształcenia najlepiej nadają się lokale na parterze, zwłaszcza te z indywidualnym wejściem, ale nie jest to regułą. W przypadku wielu działalności piętro ma mniejsze znaczenie, a dużo istotniejsza jest sama lokalizacja. Jest wiele biur księgowych, kancelarii prawniczych i notarialnych, które mieszczą się na piętrze, a wejście do nich jest ze wspólnej klatki schodowej. Dobry agent po zapoznaniu się z charakterystyką lokalu jest w stanie doradzić, pod jaki typ usług nadaje się dany lokal i co zrobić, by zmaksymalizować potencjalne zyski z jego wynajęcia.

Jeśli masz mieszkanie do wynajęcia w Chorzowie i interesuje Cię jak przekształcić lokal mieszkalny w usługowyskontaktuj się z nami – mamy wiele lat doświadczenia w zarządzaniu, skupie oraz sprzedaży nieruchomości i chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Jeśli szukasz pracy w Chorzowie, sprawdź oferty na Jooble.

phone