Tanie Zaakwaterowanie

Jak zmniejszyć ryzyko związane z wynajmem mieszkania?

Jak zmniejszyć ryzyko związane z wynajmem mieszkania?

Coraz więcej właścicieli mieszkań boi się wynajmować swoje lokale osobom prywatnym. Składa się na to wiele czynników, w tym przede wszystkim niekorzystne dla posiadaczy nieruchomości przepisy, które obarczają ich pełnym ryzykiem związanym z zaprzestaniem płacenia czynszu przez najemcę. Rosnące stopy procentowe i bardzo wysoki WIBOR powodują, że osoby, które wzięły kredyt na mieszkanie pod wynajem, są w wyjątkowo trudnej sytuacji. Tani wynajem mieszkań to już przeszłość – ceny najmu będą coraz wyższe, bezrobocie będzie rosnąć, a wraz z nim rosnąć będzie ryzyko związane z niepłacącymi lokatorami. Jak zmniejszyć zagrożenie związane z wynajmowaniem mieszkania i jednocześnie zmaksymalizować zyski z inwestycji?

Ryzykowny najem, czyli czego obawiają się właściciele mieszkań

Jeśli posiadasz mieszkanie pod wynajem, na pewno wiesz, z iloma potencjalnymi komplikacjami wiąże się to przedsięwzięcie. Wystarczy, że trafisz na nieuczciwego lokatora, który przestanie uiszczać opłaty za czynsz, by stracić źródło dochodu. Ale to nie wszystko – niepłacący lokator to nie tylko brak zarobku, ale również koszty, takie jak czynsz i media. Prawo niestety zabrania w takim przypadku właścicielowi interwencji – nie może on legalnie wejść do mieszkania bez zgody lokatora, odciąć mediów lub na własną rękę wyrzucić nieuczciwego najemcy z lokalu. Właścicielowi mieszkania pozostaje droga sądowa, co oznacza perspektywę wielu miesięcy, a nawet lat czekania na prawomocny wyrok. W tym czasie mieszkanie jest systematycznie zadłużane, bardzo często też niszczeje, ponieważ nie są w nim przeprowadzane niezbędne prace konserwacyjne i remonty. Lokator, który przestał płacić, bardzo często nie wykazuje dochodów, więc potencjał ściągnięcia z niego w przyszłości jakiegokolwiek odszkodowania jest niewielki.

Gdy pojawiła się możliwość zawierania z najemcami umowy najmu okazjonalnego, wielu właścicieli mieszkań odetchnęło z ulgą. Umowa tego rodzaju jest podpisywana w obecności notariusza, a najemca wyraża zgodę na poddanie egzekucji w sytuacji zalegania z płatnościami i wskazuje adres, pod jaki może się w takiej sytuacji wyprowadzić (a także musi udokumentować, że właściciel wskazanej nieruchomości wyraża na to zgodę). Wadą umowy jest każdorazowa konieczność opłaty notarialnej, zaletą – lepsze zabezpieczenie przed nieuczciwością lokatora. Czy jednak taka umowa w 100% zabezpiecza właściciela przed niepłacącym najemcą? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zastanów się, co będzie, jeśli lokal zastępczy, który wskazał w umowie najmu Twój lokator, przestanie być dla niego dostępny – właściciel po prostu cofnie zgodę, albo sprzeda tę nieruchomość, co może się przecież zdarzyć. Co w takiej sytuacji? No właśnie.

O wadach najmu okazjonalnego właściciele mieszkań przekonali się już w epidemii, gdzie wszelkie eksmisje zostały odłożone w czasie, zatem niepłacący lokatorzy mogli miesiącami zadłużać wynajmujących i pozbawiać ich należnego zarobku. Wiele osób drży na samą myśl o takiej perspektywie, zwłaszcza, jeśli mieszkanie jest cały czas spłacane – horrendalne raty kredytu ze zmiennym oprocentowaniem są nawet 80% wyższe niż jeszcze w roku ubiegłym. Co w obecnej sytuacji zrobić, sprzedać mieszkanie, czy nie wynajmować go wcale? To bardzo proste: wystarczy postawić na najem agencyjny.

Wynajem meszkania przez agencję – jakie ma plusy?

Jeśli chcesz zdecydowanie zmniejszyć ryzyko związane z niepłacącymi lokatorami i jak najlepiej zabezpieczyć swoją nieruchomość przed nieuczciwymi osobami, zdecyduj się na wynajem agencyjny. A gdy zależy Ci na tym, by zmaksymalizować swoje zyski z wynajmowania nieruchomości, nawiąż współpracę z agencją, której specjalnością jest wynajem mieszkań dla firm. Katowice, Chorzów i wszystkie miasta Górnego Śląska są wręcz idealną lokalizacją na czerpanie zysków z zakwaterowania dla firm. Jakie korzyści płyną z wynajmu mieszkania w Katowicach dla firm przez wyspecjalizowaną agencję?

    - zapewnienie ciągłości najmu – wiele firm jest zainteresowanych najmem długoterminowym dla swoich pracowników kontraktowych, ekip budowlanych etc.
    - lepsze stawki – wynajmowanie mieszkania firmie wiąże się zwykle z pobieraniem opłaty od liczby lokatorów, nie w formie czynszu za mieszkanie.
    - większe bezpieczeństwo – w przypadku wynajmu pod zakwaterowanie pracownicze znacząco zmniejszasz ryzyko związane z niepłacącymi lokatorami.
    - większa swoboda – już nie musisz doglądać swojego mieszkania, samodzielnie szukać lokatorów i zajmować się sprawami związanymi z administracją – od teraz zajmie się tym za Ciebie profesjonalna agencja.

    Przekształcenie mieszkania pod kwatery pracownicze – od czego zacząć?

    Jeśli chcesz zrezygnować z najmu osobom prywatnym na rzecz czerpania zysków z zakwaterowania dla firm, będziesz potrzebował fachowego doradztwa, które pomoże Ci uniknąć wielu błędów. Jesteśmy wyspecjalizowaną agencją, która współpracuje z prawnikami, notariuszami i ekipami budowlanymi, posiadamy bogate doświadczenie w administrowaniu noclegami pracowniczymi. Chętnie podzielimy się z Tobą naszym know-how i podpowiemy, w jaki sposób zmaksymalizować potencjał nieruchomości, tak, by czerpać z niej jak największe zyski, jednocześnie nie przejmując się już kwestiami związanymi z ryzykiem najmu.

    Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz do nas – z nami zyskasz nowe perspektywy i zwielokrotnisz swoje zyski w obecnej, coraz trudniejsze, rzeczywistości gospodarczej.

    Przeczytaj również:
    Na co zwracać uwagę szukając mieszkania dla pracowników?
    Co lepsze: wynajęcie domu czy mieszkania dla firmy?
    Jakie korzyści daje właścicielowi wynajem mieszkania przez agencję?


    Poszukujesz kwater dla pracowników? 
    Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

    phone