Tanie Zaakwaterowanie

Czy założenie hotelu pracowniczego w domu jednorodzinnym jest legalne?

Czy założenie hotelu pracowniczego w domu jednorodzinnym jest legalne?

Kwatery pracownicze to zyskowny biznes – nie ma co do tego wątpliwości. Im większa jest nieruchomość, tym wyższe potencjalne zyski można czerpać z jej wynajęcia firmie. Najwięcej zarobić można na noclegach pracowniczych w przypadku, gdy właściciel dysponuje domem jednorodzinnym, w którym zakwaterować można nierzadko ponad 20 osób. Czy jednak przekształcenie domu jednorodzinnego w hotel pracowniczy jest legalne?

Hotel pracowniczy w domu jednorodzinnym

Osoby, które wynajmują mieszkanie pod kwatery pracownicze, mają dość prostą sytuację – nie są hotelarzami, więc gdy działają na niewielką skalę, zwykle nawet nie mają obowiązku rejestrować działalności gospodarczej. Oczywiście kwatery pracownicze podlegają pod pewne normy. Decydując się na przekształcenie mieszkania pod noclegi pracownicze, należy mieć na uwadze treść załącznika nr 7 Obwieszczenia Ministra Sportu i Turystyki z 26 października 2017r. Właściciel nieruchomości, który wynajmuje mieszkanie pracownikom, musi zapewnić im odpowiednią powierzchnię pokoi oraz właściwe wyposażenie.

Istotny będzie też dostęp do odpowiedniej ilości sanitariatów. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku, gdy cała nieruchomość wolnostojąca ma zostać przeznaczona pod hotel pracowniczy. Co prawda rozporządzenie regulujące kwestie prawne związane z hotelami pracowniczymi zostało uchylone w sierpniu 1988 roku, jednak pod pojęciem hotelu pracowniczego rozumie się zwykle obiekt utrzymywany przez pracodawcę celem zaspokojenia tymczasowych potrzeb mieszkaniowych pracowników.

Kwestia urządzania noclegów pracowniczych na osiedlach domów jednorodzinnych jest bardzo kontrowersyjna. To oczywiste, że gdy na 150-200 m2 mieszka nagle nie 5, ale 15 osób, na terenie takiej posesji będzie prawdopodobnie nieco głośniej. To z kolei może przeszkadzać sąsiadom. Im mniejsza odległość pomiędzy poszczególnymi nieruchomościami, tym większe prawdopodobieństwo skarg na sposób przeznaczenia budynku. I choć właściciel nieruchomości ma pełne prawo podzielić swój dom na tyle pokoi, ile uważa za słuszne i zaplanować w nim dowolną ilość łazienek, obowiązują go jednak pewne przepisy, których nie sposób obejść.

Gdy dom nie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny, a jest przeznaczony do kwaterunku zbiorowego, trzeba ten fakt zgłosić do organów administracji architektoniczno-budowlanej. Wiąże się z tym szereg formalności, których należy dopełnić jeszcze przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania. Jeśli właściciel domu nie chce mieć problemów prawnych, powinien tego dopilnować, nim zdecyduje się kwaterować w nieruchomości większą grupę osób.

Przekształcenie domu w kwatery prywatne

Jeśli zainteresował Cię temat hotelu pracowniczego i kwater dla firm, a nie wiesz, w jaki sposób podejść do formalności z tym związanych, skontaktuj się z nami. Jesteśmy profesjonalistami w zakresie administrowania i wynajmu kwater pracowniczych, chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą. Pomagamy osobom takim jak Ty w legalnym przekształceniu nieruchomości pod noclegi pracownicze. Gliwice, Sosnowiec i Katowice to miejsca, w których współpracuje z nami najwięcej osób, ale jeśli masz dom w innym regionie, możesz zamieścić ogłoszenie w naszej bazie na TanieZakwaterowanie.pl.

Przeczytaj również: 
5 sposobów na uczynienie kwatery pracowniczej bardziej funkcjonalną
Czy kwatery pracownicze wypełnią lukę na rynku wynajmu po najemcach prywatnych?
Wynajem samodzielny vs agencyjny - który z nich to lepsza opcja dla Ciebie?

phone