Tanie Zaakwaterowanie

Czy kwatery pracownicze wypełnią lukę na rynku wynajmu po najemcach prywatnych?

Czy kwatery pracownicze wypełnią lukę na rynku wynajmu po najemcach prywatnych?

Wysokie oprocentowanie kredytów złotowych powoduje, że właściciele mieszkań z hipoteką są zmuszeni do podnoszenia czynszu swoim lokatorom. Problem w tym, że nie każdy najemca jest w stanie udźwignąć wzrost miesięcznej opłaty nierzadko o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. W dużych miastach następuje odpływ najemców prywatnych, a właściciele z hipoteką coraz dłużej muszą czekać na odpowiedniego lokatora. Nic więc dziwnego, że coraz więcej posiadaczy nieruchomości z podobnym problemem decyduje się na przekształcenie mieszkania w kwatery pracownicze.

Wynajem jest coraz droższy – najemcy prywatni zrezygnują?

Wzrost kosztów najmu nie jest niczym dziwnym dla kogokolwiek, kto obserwuje sytuację ekonomiczną w kraju. Od października ubiegłego roku stopa referencyjna została podniesiona z poziomu 0,1 proc. do 6,5 proc., to przełożyło się na wzrost wskaźnika WIBOR, którym (póki co) oprocentowane są kredyty złotowe. Ktoś, kto jeszcze niedawno wynajmował swoje obciążone hipoteką mieszkanie za 2,5 tysiąca złotych i w zaledwie kilka miesięcy odczuł wzrost raty kapitałowo-odsetkowej o 100-130 proc., nie ma innego wyjścia – musi podnieść czynsz swoim lokatorom.

W wielu przypadkach oznacza to rozwiązanie umów, często ze stabilnymi, wypłacalnymi najemcami, którzy nie są w stanie finansowo podołać takim kosztom, nie mają też pozycji negocjacyjnej, by wystąpić do pracodawcy o adekwatną podwyżkę. Takie osoby, jeśli tylko mają możliwość przejścia na pracę zdalną, wyjadą do miejscowości rodzinnych lub wyprowadzą się poza miasto wojewódzkie, by ograniczyć koszty. Ewentualnie poszukają sobie mieszkania, którego właściciel nie ma na głowie hipoteki – tych jest zaś ograniczona ilość i nie jest powiedziane, że wobec zauważalnego wzrostu średniej ceny na rynku, oprą się pokusie wywindowania własnych oczekiwań finansowych.

Co zrobić, gdy rata, która stanowiła jeszcze niedawno kilkadziesiąt procent kwoty czynszu najmu, dziś przekracza jego wartość? Najlepiej jest przekształcić takie mieszkanie w kwatery pracownicze. Wynajmując mieszkanie firmie, właściciel nieruchomości zyskuje pewnego i wypłacalnego płatnika, a przy tym ma możliwość podnieść cenę – nowy najemca będzie bowiem płacił za ilość zakwaterowanych lokatorów, co niemal zawsze oznacza dla wynajmującego lepszy zarobek.

Dlaczego warto inwestować w kwatery pracownicze?

Noclegi pracownicze są odpowiedzią na potrzeby każdego wynajmującego, który obawia się niesolidnych i niepłacących najemców, przed którymi nie zabezpiecza w pełni nawet umowa najmu okazjonalnego. Gdy mieszkanie wynajmowane jest firmie, istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo zalegania z czynszem. Zresztą, w takiej sytuacji znacznie łatwiej wyegzekwować ewentualny dług, niż w przypadku osoby prywatnej, która właśnie straciła pracę i może przez miesiące być niewypłacalna.

Jeśli masz do wynajęcia noclegi pracownicze, Katowice i inne duże miasta Górnego Śląska są miejscem, w którym nie będziesz długo szukał odpowiedniego najemcy. Przekonaj się o tym i dodaj ogłoszenie na TanieZakwaterowanie.pl.

Przeczytaj również: 
5 sposobów na uczynienie kwatery pracowniczej bardziej funkcjonalną
Czy warto podnająć firmie mieszkanie w Chorzowie?
Najem okazjonalny vs najem instytucjonalny - jakie są różnice?


phone