Tanie Zaakwaterowanie

Wynajem samodzielny vs agencyjny - który z nich to lepsza opcja dla Ciebie?

Wynajem samodzielny vs agencyjny - który z nich to lepsza opcja dla Ciebie?

Rynek wynajmu mieszkań przeszedł w ostatnich latach ogromną metamorfozę. Duży popyt na wynajem długoterminowy, jak również wynajem nieruchomości dla firm spowodował profesjonalizację tego sektora. Oczywiście, nadal tysiące właścicieli decyduje się na samodzielne wynajmowanie swoich nieruchomości, licząc, że ominięcie pośrednika przełoży się na większe zyski. Coraz więcej osób jednak rozumie sens powierzania wynajmu nieruchomości profesjonalnej agencji. Czym zatem różni się wynajem agencyjny domu lub mieszkania od wynajmu indywidualnego?

Kiedy warto wynajmować mieszkanie samodzielnie?

Aby obiektywnie podejść do tematu, należy podkreślić, że wynajem mieszkania bez pośredników w wielu przypadkach nadal ma sens. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy:

- mieszkanie znajduje się w lokalizacji, w której nie działa żadna agencja nieruchomości
- wynajmowana nieruchomość jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania właściciela, dzięki czemu ma on choć częściowy wgląd w to, co dzieje się w jego domu lub mieszkaniu
- wynajmujący ma już zaufanego najemcę, którego uczciwości jest absolutnie pewien

Opisane przypadki oczywiście występują dość powszechnie, choć w dalszym ciągu stanowią zdecydowaną mniejszość, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie na wynajęciu mieszkania można zarobić najwięcej, ale jest ono też obarczone największym ryzykiem. W końcu gdy lokator nagle przestanie płacić, prawo lokatorskie nadal będzie stało po jego stronie, a właściciel mieszkania narażony na straty będzie wobec takiej sytuacji właściwie bezradny. Dokonanie odpowiedniej selekcji kandydatów i zadbanie o to, by wzór umowy najmu zabezpieczał interes właściciela nieruchomości, nie są dla laika wcale taką prostą sprawą. Coraz więcej posiadaczy domów i mieszkań, świadomych braków wiedzy i doświadczenia w przedmiotowym temacie, decyduje się na wynajem mieszkania przez agencję.

Dlaczego wynajęcie mieszkania przez agencję to dobry pomysł?

Właściciel nieruchomości, który ma typowo inwestorskie podejście do zarobku na wynajmie, rozumie, jak ważne jest zabezpieczenie tej transakcji i jaką rolę odgrywają narzędzia umożliwiające egzekwowanie warunków umowy. Osoba prywatna ma w tym zakresie ograniczone możliwości – zwykle nie współpracuje na stałe z kancelarią prawną specjalizującą się w prawie lokatorskim ani z notariuszem i nie do końca wie, jakie potencjalne pułapki czekają na niedoświadczonego wynajmującego, który próbuje na własną rękę znaleźć lokatora dla swojej nieruchomości.

Niestety, wielu właścicieli mieszkań o zaletach profesjonalnego wynajmu przekonuje się dopiero w momencie, gdy lokator przestał płacić, a umowa okazała się niedostatecznie zabezpieczać interesy wynajmującego. Przypadki tego rodzaju coraz częściej są nagłaśniane w mediach, dlatego rośnie świadomość społeczna wśród posiadaczy mieszkań, którzy zaczynają rozumieć, że wynajem nieruchomości bez odpowiedniego zaplecza merytorycznego wiąże się z ryzykiem. Jest ono największe w przypadku nieruchomości, na których ciąży hipoteka, a spłacany kredyt posiada zmienne oprocentowanie – w takiej sytuacji, gdy lokator przestanie płacić, dla wynajmującego jest to podwójny koszt – nie tylko nie osiąga spodziewanego zysku z wynajmu, ale również musi pokryć ratę kredytową.

Najgorzej sytuacja wygląda w miastach wojewódzkich, jak Warszawa, Wrocław, czy Katowice, gdzie kredyty opiewają często na kwoty powyżej pół miliona złotych, a ich rata w obecnej chwili może przekraczać nawet 4 tysiące zł. Wynajem agencyjny w Katowicach i innych stolicach województw popularyzuje się w związku z tym z roku na rok i należy spodziewać się coraz większego udziału agencji w rynku wynajmu na przestrzeni najbliższych lat.

Jakie zalety ma wynajem agencyjny mieszkań?

Największe zalety, jakie ma wynajem nieruchomości przez agencję, to:

- mniejsze ryzyko związane z niepłacącym lokatorem – wzór umowy najmu mieszkania jest tak skonstruowany, aby maksymalnie zabezpieczać wynajmującego przed nieuczciwym najemcą
- bieżący nadzór nad nieruchomością – dobra agencja nieruchomości nie tylko zadba o ciągłość najmu, ale również dołoży starań, aby w lokalu nie dochodziło do aktów wandalizmu. To ważne, zwłaszcza dla właścicieli nieruchomości, którzy mieszkają za granicą lub w innej części Polski
- potencjalne większe zyski – wysokie koszty zarządzania najmem przez agencję to mit. Prawda jest taka, że wynajmując nieruchomość poprzez wyspecjalizowanego pośrednika, właściciel może zmaksymalizować swoje zyski, chociażby poprzez przekształcenie lokalu w zakwaterowanie pracownicze lub mieszkanie dla firm.

Jeśli chcesz poznać zasady, na jakich działa profesjonalny wynajem agencyjny mieszkań i domów, skontaktuj się z nami. Jesteśmy ekspertami, których specjalnością jest zakwaterowanie dla firm w Katowicach i na całym Górnym Śląsku. Obecnie stale rozbudowujemy naszą ofertę o kolejne regiony Polski. Dołącz do nas i powierz nam swój dom lub mieszkanie, a przekonasz się, jak prosty i bezstresowy może być wynajem nieruchomości.

phone