Tanie Zaakwaterowanie

Czym jest hotel pracowniczy - wymogi takiego obiektu

Czym jest hotel pracowniczy - wymogi takiego obiektu

Pandemia Covid-19 dała się mocno we znaki sektorowi turystycznemu. Na brak klientów podczas lockdownu nie mogli narzekać właściciele hoteli pracowniczych. Czym charakteryzuje się ten rodzaj zakwaterowania i co ma wspólnego z tradycyjnie pojętym hotelem?

Trochę inny hotel

Kwestie związane z formami zakwaterowania dla turystów kodyfikuje ustawa o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych z 1997 roku. W tym akcie prawnym nie znajdujemy jednak wzmianki o hotelach pracowniczych. Tego typu obiekty nie podlegają pięciogwiazdkowemu systemowi oceny dobrze znanemu w branży turystycznej. Najważniejszą różnicą między hotelem pracowniczym a turystycznym jest oczywiście typ klientów. W pierwszym wariancie mamy do czynienia z osobami zatrudnionymi (pracownicy sezonowi, projektowi, osoby przebywające w delegacji). W drugim przypadku mówimy o gościach nocujących poza miejscem zamieszkania z powodów turystycznych lub rozrywkowych. Innymi słowy, pierwsza grupa osób przebywających w hotelu jest w pracy, druga – korzysta z noclegu dla własnej przyjemności. Dobitnie tę różnicę było widać w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Akt nakładał zakaz przyjmowania gości w zakwaterowaniu nastawionym na turystów, a pozwalał świadczyć usługi hotelom pracowniczym, których zadaniem jest umożliwienie wykonywania pracy innym firmom, utrzymanie ciągłości produkcji czy też wywiązanie się z kontraktu.


Istnieją również obiekty takie jak hotel robotniczy. Kliknij i dowiedz się czy istnieją podobieństwa między tymi obiektami. 

Hotel pracowniczy – …to były czasy!

Idea hoteli dla pracowników była popularna w PRL. W 1976 r. wydano nawet zarządzenie ministra pracy, płac i spraw socjalnych w sprawie zasad prowadzenia hoteli pracowniczych i stosowanych w nich opłat. Wcześniej kwestię hoteli robotniczych opisywało zarządzenie ministra pracy i opieki społecznej z 1951 r. Dziś żaden z tych dokumentów nie obowiązuje, a i rola hoteli pracowniczych spadła, bo zmianom uległa struktura gospodarki – duże, państwowe molochy, które były właścicielami hoteli dla pracowników, zastąpił kapitał prywatny. Warto jednak odnotować, że hotele pracownicze wciąż istnieją, a w ostatnich latach przeżywają renesans z uwagi na dużą ilość pracowników zza wschodniej granicy. W tego typu obiektach często można spotkać reprezentantów branży budowlanej i ekipy remontowe pracujące na zleceniach w różnych zakątkach kraju.

Hotel pracowniczy wymogi

Hotel pracowniczy swoim standardem przypomina akademik, schronisko młodzieżowe lub bursę. Innymi słowy, zaspokaja podstawowe potrzeby (łóżko, aneks kuchenny, dostęp do sanitariatów, telewizor, internet, parking itd.), ale nie zapewnia luksusów (np. sauna, gabinet odnowy biologicznej, bar). Mowa tu więc o kwaterze umożliwiającej pracownikom wykonywanie przydzielonych im zadań i regenerację. Podstawowym dokumentem regulującym zasady przebywania gości jest regulamin hotelu pracowniczego. Ceny w hotelach dla pracowników mogą być bardzo atrakcyjne i zależą od standardu, lokalizacji hotelu oraz ilości łóżek w jednym pokoju. W tym przypadku mówimy o nieporównywalnie niższych kosztach niż w przypadku hoteli turystycznych. Niski pułap cenowy umożliwia firmom zakwaterowanie wielu pracowników nawet w długim okresie czasu i sprawia, że gospodarka staje się bardziej konkurencyjna. Bezpośrednim rywalem dla hoteli pracowniczych w walce o gości są prywatne kwatery pracownicze, a nie obiekty turystyczne (np. pensjonaty, hotele, agroturystyka).

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

Przeczytaj również: 
Na co zwracać uwagę szukając mieszkania dla pracowników?
Jakie korzyści daje właścicielowi wynajem mieszkania przez agencję?

Najem długoterminowy mieszkania w wersji prywatnej i pracowniczej

phone