Tanie Zaakwaterowanie

Czy do wynajmu mieszkania firmie potrzebna jest działalność gospodarcza?

Czy do wynajmu mieszkania firmie potrzebna jest działalność gospodarcza?

Coraz większa grupa właścicieli mieszkań pod wynajem decyduje się skierować swoją ofertę do firm, głównie szukających zakwaterowania pod noclegi dla pracowników. Zachodzi pytanie, czy aby wynajmować mieszkanie firmie, trzeba mieć działalność gospodarczą?

Wynajem mieszkania firmie a działalność gospodarcza

Odpowiedź na pytanie o konieczność założenia działalności w przypadku wynajmu firmie (lub jakiegokolwiek wynajmu) nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od indywidualnej sytuacji wynajmującego. Przyjmuje się, że jeśli przedmiot najmu (nieruchomość) nie wchodzi w skład majątku firmy, dochody z wynajmu nie są traktowane jako wynikające z prowadzonej działalności. A co w przypadku osób, które firmy nie prowadzą wcale, a czerpią dochody z wynajmowania mieszkań? Tutaj kluczową kwestię może odgrywać skala przedsięwzięcia.

Inna bowiem będzie sytuacja kogoś, kto posiada jedną nieruchomość pod wynajem i stanowi ona dla niego dodatkowy dochód, a inna u osoby, która takich lokali ma 10 i zysk z wynajmu stanowi dla niej podstawowy dochód. W tym drugim przypadku aparat państwowy może uznać, że tego rodzaju zorganizowany i ciągły wynajem to już działalność gospodarcza. Dlatego w przypadku wątpliwości w tym zakresie warto wystąpić o indywidualną interpretację do urzędu, by uzyskać jednoznaczną odpowiedź odnoszącą się do konkretnej sytuacji.

Na ogół przyjmuje się jednak, że do wynajmowania lokalu mieszkalnego, czy to w ramach wynajmu okazjonalnego, czy kwater pracowniczych, nie ma potrzeby zakładania działalności gospodarczej. Inna sprawa, że założenie takiej działalności może bardzo ułatwić znajdywanie klientów wśród przedsiębiorców – ci bowiem najchętniej rozliczają się z kontrahentami w oparciu o faktury VAT. W przypadku działania na małą skalę, czyli wynajmowania jednego lokalu pod kwatery pracownicze, zwykle nie jest to opłacalne rozwiązanie – koszty po prostu przewyższają korzyści. Ciekawą alternatywą dla samodzielnego prowadzenia firmy zajmującej się wynajmem jest podpisanie umowy z zewnętrzną agencją, która przejmie obowiązki związane z administrowaniem przedsięwzięciem.

Wynajem kwatery dla pracowników przez agencję – dlaczego warto?

Jeśli chodzi o kwatery pracownicze Katowice to przykład rynku, na którym to rozwiązanie doskonale się sprawdziło. Wielu właścicieli nieruchomości korzysta w tym celu z pomocy profesjonalnych agencji, które zajmują się pozyskiwaniem firm do współpracy, jak i obsługą całej procedury najmu. O tym, jakie są zalety wynajmu agencyjnego, pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów.

Wynajem mieszkania dla pracowników przez agencję to duże udogodnienie dla kogoś, kto boi się ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta bądź nie ma czasu lub pomysłu, by promować swoje ogłoszenie na rynku. Współpraca z agencją czyni wynajem prostszym niż kiedykolwiek – cały proces może wręcz odbywać się bez udziału właściciela nieruchomości, co jest niezwykle wygodne, gdy przebywa on na stałe za granicą.

Ryzyko wynajmu mieszkania poprzez agencję jest minimalne – pośrednik dba o to, aby umowa w 100 proc. zabezpieczała interesy właściciela, ponadto weryfikuje kontrahentów. Profesjonalny pośrednik bardzo często zresztą ma stałych odbiorców takich mieszkań, którzy są sprawdzeni pod kątem wypłacalności i współpraca z nimi nie nastręcza żadnych komplikacji. W ten sposób wynajmujący może czerpać z udostępniania firmie swojego mieszkania czysty zysk, jednocześnie nie angażując czasu i zasobów na zarządzanie przedsięwzięciem.

Jeśli posiadasz nieruchomość w Katowicach bądź innej miejscowości aglomeracji górnośląskiej i na poważnie rozważasz wynajem lokalu pod kwatery pracownicze, skorzystaj z naszej oferty. Jesteśmy profesjonalistami w dziedzinie wynajmowania mieszkań firmom, oferujemy Ci kompleksową pomoc w całym procesie, lub – jeśli wolisz – możliwość wypromowania Twojego ogłoszenia w naszej bazie. Tutaj poznasz więcej szczegółów na ten temat: https://taniezakwaterowanie.pl/oferta-dla-wlascicieli-lokali.htm. W razie pytań – zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również: 

5 sposobów na uczynienie kwatery pracowniczej bardziej funkcjonalną
Jak tanio wyposażyć kwatery pracownicze?
Masz hipotekę na swoim mieszkaniu? Sprawdź, czy możesz usunąć WIBOR ze swojej umowy

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

phone