Tanie Zaakwaterowanie

Masz hipotekę na swoim mieszkaniu? Sprawdź, czy możesz usunąć WIBOR ze swojej umowy

Masz hipotekę na swoim mieszkaniu? Sprawdź, czy możesz usunąć WIBOR ze swojej umowy

Okres wysokich stóp procentowych jest wyjątkowo trudny dla kredytobiorców, którzy muszą spłacać bardzo wysokie odsetki od swoich rat kredytowych. Wielu „szuka ukojenia” w ustawowych wakacjach kredytowych, ale większość ma świadomość, że są one rozwiązaniem tylko na chwilę. Niektórzy próbują kwestionować klauzulę oprocentowania w swoich umowach i - tak jak kiedyś frankowicze - podważać umowy kredytowe w sądzie. Czy pozwy o WIBOR rzeczywiście mają sens i można dzięki nim pozbyć się z umowy wskaźnika referencyjnego?

Kredytobiorcy złotowi pozywają banki. Żądają usunięcia z ich umów WIBORu

O tym, że kredytobiorcy złotowi nie mają w ostatnim roku lekkiego życia, informowaliśmy już kilkukrotnie. Między innymi poruszaliśmy kwestię tego, czy właściciel wynajmowanego mieszkania może skorzystać z wakacji kredytowych, a także tego, czy planowana jest weryfikacja prawa do wakacji kredytowych oraz na czym miałaby ona polegać.

Coraz częściej mówi się jednak o tym, że wakacje kredytowe kiedyś się skończą, a wysoki WIBOR pozostanie z Polakami nawet do 2025 roku – bo to właśnie wtedy zdaniem NBP Polska może osiągnąć swój cel inflacyjny, który wynosi 2,5 proc. Nie jest więc niczym dziwnym, że kredytobiorcy szukają dla siebie wyjścia ewakuacyjnego i upatrują go w... pozwach sądowych.

Czy można pozwać bank za kredyt złotowy? Oczywiście, jak najbardziej. Pozwy tego rodzaju nie są niczym nowym, choć z pewnością nowa jest argumentacja kredytobiorców i ich prawników, którzy wskazują, że zawarte umowy mogą zawierać klauzule niedozwolone, a banki prawdopodobnie nie dotrzymały obowiązku informacyjnego wobec swoich klientów.

Zmniejszenie raty po usunięciu z umowy WIBORu... nawet o 75 proc.

W sprawach o WIBOR nie zapadł jak do tej pory żaden wyrok, choć pierwsze sygnały, że z umowami kredytowymi jest coś nie w porządku, już napływają. Przede wszystkim 3 listopada 2022 roku sąd w Katowicach udzielił zabezpieczenia powództwa klientce ING Banku Śląskiego, która planuje pozwać tę spółkę w związku z udzielonym jej kredytem złotowym na zmiennej stopie. Sąd zdecydował, że kredytobiorczyni na czas trwania postępowania będzie spłacać raty oprocentowane samą tylko marżą banku – WIBOR zostanie usunięty z umowy, a skutek jest natychmiastowy: jest nim zmniejszenie miesięcznej raty z 6700 zł do ok. 1700 zł.

Perspektywa obniżenia swojej raty kredytowej nawet o 75 proc. jest dla wielu Polaków niezwykle elektryzująca. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zamieszkują w kredytowanej nieruchomości, a zatem w żaden sposób nie są w stanie bronić się przed wzrostem kosztów obsługi kredytów. W nieco lepszej sytuacji są kredytobiorcy, którzy na swojej nieruchomości zarabiają poprzez wynajem – wówczas po prostu podnoszą oni czynsz, co pozwala im częściowo zamortyzować dotkliwość konsekwencji wysokich stóp procentowych. W stosunkowo dobrym położeniu są osoby, które zarabiają, wynajmując mieszkanie pod kwatery pracownicze – rynek tych nieruchomości jest rozgrzany i oferuje naprawdę przyzwoity zarobek.

Dlaczego WIBOR może zostać w przyszłości wyeliminowany z umów kredytowych?

Głównym argumentem powodów w sprawach o WIBOR jest nieadekwatność i niemiarodajność stawki. Część wskazuje też, że może ona być niezgodna z unijnym rozporządzeniem BMR. Chodzi o to, że stawka powinna być wyliczana w oparciu o realne transakcje, a szacunkowe dane powinny służyć do jej obliczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach. Tymczasem ustalanie WIBORu w oparciu o hipotetyczne dane staje się w Polsce powoli regułą. Dlaczego? Ponieważ WIBOR jest wyliczany w oparciu o koszt pożyczek na rynku międzybankowym.

Codziennie do godziny 11.00 duże banki w Polsce (tzw. dziesięciu panelistów) podaje oprocentowanie, wg którego są one gotowe udzielać pożyczek innym bankom. Rzecz w tym, że takich transakcji jest na rynku zbyt mało, by powstający w ten sposób wskaźnik był miarodajny. Wątpliwości budzi też fakt, że to informacje płynące z samych banków wpływają na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych... na których to przecież banki zarabiają. Krótko mówiąc, to bank dyktuje koszt obsługi kredytu, a klient nie może z tym nic zrobić – wszystkie podmioty oferują bowiem zbliżone warunki.

Zainteresował Cię temat pozwu za WIBOR? Jeśli posiadasz hipotekę na mieszkaniu pod wynajem i chcesz zarabiać więcej niż do tej pory, rozważ przekształcenie swojej nieruchomości w kwatery pracownicze. Osobom ze Śląska, np. z Gliwic, oferujemy pomoc w tym względzie. Jeśli chodzi o kwatery pracownicze Gliwice są bardzo perspektywicznym rynkiem, dlatego wykorzystaj okazję i postaw na pewny i zyskowny wynajem.

A jeśli już masz kwaterę pracowniczą, którą chcesz wynająć, postaw na współpracę z nami - szczegóły znajdziesz tutaj: https://taniezakwaterowanie.pl/oferta-dla-wlascicieli-lokali.htm.

Przeczytaj również: 
Mieszkanie inwestycyjne a rata kredytu - jak zabezpieczyć się przed wzrostami oprocentowania?
Czy banki będą weryfikowały prawo do wakacji kredytowych?
Czy kredyt na remont mieszkania pod wynajem to w tej chwili dobry pomysł?

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/



phone