Tanie Zaakwaterowanie

Czy banki będą weryfikowały prawo do wakacji kredytowych?

Czy banki będą weryfikowały prawo do wakacji kredytowych?

Od 29 lipca kredytobiorcy mogą składać wnioski o wakacje kredytowe. Te jednak nie przysługują wszystkim posiadaczom zobowiązania hipotecznego w złotych polskich, a tylko tym, których celem kredytowym była nieruchomość na własne potrzeby mieszkalne. Wielu posiadaczy hipoteki zaczęło się zastanawiać, czy banki będą w ogóle weryfikować, jak wykorzystywany jest lokal mieszkalny, którego dotyczy wniosek, a także w jaki sposób będą to robić.

Wakacje kredytowe a oświadczenie we wniosku

Kredytobiorca złotowy, który będzie składał wniosek o wakacje kredytowe, musi przedłożyć w banku oświadczenie, w jakim deklaruje, że zamieszkuje lokal objęty daną hipoteką. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej – kredytobiorcy za złożenie fałszywego oświadczenia grozi kara pozbawienia wolności, która może wynosić od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Składanie fałszywego oświadczenia we wniosku o wakacje kredytowe jest więc przestępstwem, a potencjalne konsekwencje są naprawdę poważne. Wielu kredytobiorców zastanawia się jednak, w jaki sposób banki będą sprawdzać, czy kredytowana nieruchomość jest wykorzystywana zgodnie z deklaracją.

W praktyce bank będzie miał ograniczone możliwości weryfikacji tego, czy oświadczenie kredytobiorcy jest zgodne ze stanem faktycznym, a nieruchomość, w przypadku której skorzystał on z wakacji kredytowych, przeznaczana jest na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Aby skutecznie sprawdzać sposób wykorzystania nieruchomości, bank musiałby mieć dostęp do danych urzędu skarbowego – a te byłyby dla niego użyteczne tylko wówczas, gdy wynajmujący zgłosił umowę najmu do tej instytucji (a z tym w Polsce bywa bardzo różnie).

Należy jednak podkreślić, że bank, gdy nabierze wątpliwości co do zgodności oświadczenia z rzeczywistością, może złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Trudno jednak spodziewać się, aby banki „wyrywkowo” stosowały tę metodę – będzie ona raczej ostatecznością w przypadku tych klientów, co do których uczciwości wątpliwość jest uzasadniona. Biorąc jednak pod uwagę potencjalne konsekwencje prawne wynikające ze składania fałszywych oświadczeń, po prostu nie warto ryzykować.

A co, jeśli w momencie podpisywania umowy kredyt był brany pod zakup mieszkania na własne potrzeby, ale wskutek nagłej zmiany sytuacji osobistej właściciel postanowił je jednak wynająć? Stanowisko Ministerstwa Finansów nie jest w tej sprawie znane, natomiast ze środowiska eksperckiego dochodzą głosy, że w takim przypadku wakacje kredytowe powinny przysługiwać, ponieważ liczy się zamiar kredytobiorcy w chwili zawarcia umowy. Jest to jednak dość kontrowersyjna opinia, którą należałoby skonsultować z dobrym prawnikiem przed podjęciem ostatecznej decyzji. Warto też poczekać na jednoznaczne stanowisko ministerstwa.

Co zrobić, gdy wakacje kredytowe nie przysługują?

Kredytobiorca, który ma hipotekę na wynajmowanej nieruchomości, nie powinien się załamywać. To prawda, że rosnące stopy procentowe i - co za tym idzie – oprocentowanie kredytów złotowych negatywnie wpływają na koszty obsługi zobowiązania. Dość powiedzieć, że posiadacz kredytu, który podpisał umowę z bankiem w zeszłym roku (przy rekordowo niskim oprocentowaniu), dziś płacić musi nawet dwukrotnie wyższe raty. Takiej kwoty nie da się w całości ująć w czynszu najmu, gdy najemcą jest osoba prywatna, ponieważ cena będzie wówczas zupełnie nierynkowa. Mogłoby to zresztą doprowadzić do sytuacji, w której najemca po prostu przestanie płacić, a prawo lokatorskie niestety w takich przypadkach nie jest przychylne wynajmującemu i nie zabezpiecza w wystarczający sposób jego interesów.

Dobrym pomysłem może być więc zmiana najemcy docelowego z osób prywatnych na podmioty gospodarcze. Wynajem mieszkania firmie jest doskonałym sposobem na podreperowanie domowego budżetu – czynsz w takim przypadku zwykle liczony jest od liczby zakwaterowanych pracowników, czyli zupełnie inaczej niż w umowach z osobami prywatnymi. Przeznaczenie mieszkania pod zakwaterowanie dla pracowników stwarza właścicielowi możliwość zapewnienia sobie dostępu do wiarygodnych i wypłacalnych najemców. Umożliwia też przetrwanie trudnych czasów, w których wysokie oprocentowanie negatywnie wpływać będzie na ratę kapitałowo-odsetkową.

Chcesz uzyskać więcej cennych informacji na temat wynajmowania mieszkania dla pracowników w Sosnowcu lub dowolnej innej miejscowości województwa śląskiego? Napisz do nas, a udzielimy Ci wskazówek, jak zacząć zarabiać na noclegach dla firm i zminimalizować ryzyko trafienia na niewypłacalnego najemcę. Mamy wiele lat doświadczenia w branży nieruchomości, a zakwaterowanie dla firm to nasza specjalność. Skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów, zacznij zarabiać na swoim mieszkaniu dużo większe pieniądze niż do tej pory!

 

phone