Tanie Zaakwaterowanie

Mieszkanie inwestycyjne a rata kredytu - jak zabezpieczyć się przed wzrostami oprocentowania?

Mieszkanie inwestycyjne a rata kredytu - jak zabezpieczyć się przed wzrostami oprocentowania?

Ostatnie miesiące mocno dały się w kość kredytobiorcom. Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej już osiem razy decydowała o podwyżce stóp procentowych. Wiele wskazuje, że na czerwcowym posiedzeniu RPP zapadnie decyzja o kolejnej podwyżce. To oznacza oczywiście skok wskaźnika WIBOR i tym samym podniesienie wysokości rat. Dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązanie na mieszkanie inwestycyjne, sytuacja staje się wyjątkowo niebezpieczna. Jak właściciel mieszkania może się ratować przed utratą płynności finansowej?

Wysoka rata kredytu coraz częściej przekracza zysk z wynajmu

W zaledwie kilka miesięcy raty kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu zaliczyły skok o ok. 70%. Już wkrótce ich wysokość może podwoić się względem tej z analogicznego okresu ubiegłego roku. Kredytobiorcy, którzy kupili mieszkanie pod wynajem, są przerażeni – wysokość raty coraz częściej zrównuje się z kwotą, jaką pobierają od swoich najemców tytułem miesięcznego czynszu. W niektórych sytuacjach dochodzi już do absurdów, gdy właściciel musi dopłacać do tego, że wynajmuje swoje mieszkanie, ponieważ rata wynosi więcej niż czynsz w zawartej umowie. Właściciele mieszkań ratują się na różne sposoby:

- część podwyższa wysokość czynszu swoim lokatorom
- część rozważa renegocjację umowy z bankiem i rozłożenie zobowiązania na dłuższy okres
- część myśli o wcześniejszej spłacie kredytu lub nadpłacaniu go, by zniwelować niekorzystne skutki wysokich stóp procentowych

Dwa pierwsze rozwiązania mogą okazać się nieskuteczne w dłuższej perspektywie, jeśli WIBOR nadal będzie rósł. Najemcy wcześniej czy później powiedzą „stop”, znajdą sobie mieszkanie, którego właściciel nie ma zobowiązania kredytowego lub przeniosą się do mniejszego miasta. Popularyzowanie się pracy zdalnej umożliwia wielu osobom powrót do domu rodzinnego na wieś, przez co istnieje realna groźba, że najem długoterminowy w większych miastach może przeżyć załamanie. Jeśli zaś chodzi o wcześniejszą spłatę zobowiązania, nie każdy kredytobiorca posiada środki, które mu na to pozwalają. Jak zarobić na wynajmie, gdy rzeczywistość gospodarczo-ekonomiczna jest coraz gorsza, a inflacja w maju to niemal 14%? Skutecznym rozwiązaniem okazuje się... rezygnacja z najmu osobom prywatnym na rzecz noclegów pracowniczych.

Zarobek na noclegach pracowniczych: jakie ma zalety?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wynajem mieszkania pracownikom. Katowice i pozostałe duże miasta Śląska wciąż prężnie rozwijają się, mimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej. Miasta przyciągają ludzi w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i perspektyw zawodowych – głównie w branżach, które nie umożliwiają home office. Przodują w tym względzie budowlanka, prace wykończeniowe i instalatorskie. W związku z niepewną sytuacją na świecie, do Polski zjeżdża też wielu pracowników ze wschodu w poszukiwaniu lepszej, stabilniejszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin. To wystarczające powody, aby realnie rozważyć wynajem mieszkania dla pracowników.

Podstawową zaletą, jaka czeka na inwestora decydującego się na wynajem mieszkania pod noclegi pracownicze, jest zysk. O ile przy wynajmowaniu lokalu osobom prywatnym przyjęło się naliczanie opłaty za miesięczny pobyt w mieszkaniu, niezależnie od ilości lokatorów, o tyle w przypadku mieszkań pracowniczych sytuacja jest zgoła inna. W tym przypadku najczęściej spotykany model rozliczeń zakłada płatność za osobę. Jeśli więc kredytobiorca posiada mieszkanie 3-pokojowe, w którym w każdym z pokoi można wstawić 3 łóżka, jest w stanie zakwaterować łącznie 9 osób i od takiej ilości pobrać miesięczną opłatę. Na ogół oznacza to wzrost potencjalnego zarobku o kilkadziesiąt procent względem najmu długoterminowego osobom prywatnym.

To również dobra opcja dla osób, które posiadają nieruchomość pod wynajem w innej części kraju – wówczas mogą bowiem się zdecydować na wynajem mieszkania przez agencję, co zwiększa bezpieczeństwo transakcyjne i ułatwia dobre zabezpieczenie właściciela poprzez odpowiednie zapisy w umowie. Jednocześnie właściciel mieszkania nie musi regularnie wizytować swojej własności, gdyż o kwestie najmu dba agencja.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat przekształcenia mieszkania pod wynajem długoterminowy w noclegi dla pracowników, skontaktuj się z nami. Oferujemy Ci profesjonalne wsparcie i sprawdzone know how, poparte latami doświadczeń. Nawiąż z nami współpracę również wówczas, jeśli szukasz atrakcyjnego mieszkania dla pracowników. Posiadamy bogatą ofertę noclegów pracowniczych, w tym mieszkania w Chorzowie dla firm. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.


phone