Tanie Zaakwaterowanie

Wyprowadzka za granicę - co zrobić z mieszkaniem w Polsce?

Wyprowadzka za granicę - co zrobić z mieszkaniem w Polsce?

Trudna sytuacja gospodarcza w kraju skłania do wyjazdu za granicę nawet te osoby, które jeszcze niedawno wiązały swoją przyszłość z Polską. Efektem tego tysiące osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny lub nawet kupiły mieszkanie za gotówkę, nie wiedzą, co zrobić ze swoją nieruchomością, gdy wyjeżdżają z kraju. Zastanówmy się, czy sprzedaż mieszkania jest w tej sytuacji dobrą opcją oraz jakie alternatywy czekają na właścicieli nieruchomości, którzy przeprowadzają się za granicę.

Sprzedaż mieszkania, a może wynajem?

Decyzja o tym, co zrobić z mieszkaniem w Polsce, gdy planujemy wyjazd z kraju, powinna zależeć od kilku czynników:

- tego, czy wyjazd jest czasowy, czy na stałe
- tego, czy mieszanie zostało kupione za gotówkę, czy na kredyt
- jeśli było kupione na kredyt, jakie są jego koszty i czy można je pokryć poprzez wynajem
- tego, jaką cenę transakcyjną można obecnie uzyskać za to mieszkanie

Sprzedaż mieszkania może być opłacalna, gdy następuje połączenie kilku okoliczności na raz – planowany wyjazd na być na stałe, koszty kredytu przerastają możliwości finansowe właściciela, a jednocześnie sprzedaż umożliwi pełne spłacenie zobowiązania wobec banku i tym samym pozbycie się problemu.

Takie zależności występują jednak rzadko – dotyczy to zwłaszcza atrakcyjnej sprzedaży mieszkania w sytuacji, gdy przez rosnące stopy procentowe zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się nawet o 60%. Rynek nieruchomości w Polsce, który jeszcze niedawno prężnie się rozwijał, czeka prawdopodobnie wielomiesięczna stagnacja, co zapowiadają eksperci niepowiązani ze środowiskiem developerskim. Trudno w takich okolicznościach uzyskać dobrą cenę transakcyjną za mieszkanie, na którym ciąży hipoteka. Oczywiście, najatrakcyjniejsze mieszkania w topowych lokalizacjach dużych miast nadal będą się sprzedawać, jednak takich nieruchomości jest garstka. Jeśli więc Twoje mieszkanie nie wpisuje się w ten typ, rozważ na poważnie jego wynajem.

Dlaczego warto wynająć mieszkanie wyjeżdżając z kraju?

Powodów, dla których wynajem mieszkania to dobry pomysł, gdy wyjeżdżasz do pracy za granicę, jest kilka:
- mieszkanie to w tej chwili najpewniejsza lokata kapitału – wobec rosnącej inflacji nie warto rezygnować z posiadanej nieruchomości, zwłaszcza wówczas, gdy ma ona potencjał inwestycyjny
- sprzedaż mieszania wcześniej niż 5 lat po zakupie wiąże się z zapłaceniem podatku
- wynajem mieszkania w zdecydowanej większości przypadków umożliwia pokrycie kosztu raty z czynszu od najemcy
- choć raty kredytowe są dziś horrendalnie wysokie, za jakiś czas oprocentowanie się zmniejszy i wrócą one do normy – wówczas wynajem będzie jeszcze bardziej opłacalny, umożliwiając nie tylko systematyczne spłacanie hipoteki, ale również dodatkowy zarobek

Jak zarządzać wynajmem na odległość?

Dla większości osób największym wyzwaniem okazuje się wynajmowanie mieszkania i administrowanie nim zza granicy. To trudne i wiąże się z komplikacjami, zwłaszcza, gdy lokator niespodziewanie postanowi rozwiązać umowę lub np. przestanie płacić czynsz – właściciel, który przebywa często tysiące kilometrów od Polski, ma w takiej sytuacji duży kłopot. Aby uniknąć takich problemów, warto zdecydować się na powierzenie wynajmu mieszkania profesjonalistom. Najem agencyjny mieszkań jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Wyspecjalizowane podmioty oferują kompleksową ofertę, od pośrednictwa w wynajęciu nieruchomości, poprzez dopełnienie wszelkich formalności, po administrowanie mieszkaniem. Dla właściciela, który przebywa na stałe poza Polską, to doskonała propozycja, która pozwala na bezstresowe czerpanie zysków z najmu.

Jeśli rata kredytu mocno doskwiera właścicielowi nieruchomości, agencja może doradzić przekształcenie mieszkania w kwatery dla pracowników lub noclegi dla firm. Takie rozwiązanie ma szereg zalet – przede wszystkim pozwala podnieść zyski z najmu aż o kilkadziesiąt procent, wiąże się też z mniejszym ryzykiem problemów z płatnościami – firmy są pod tym względem znacznie bardziej solidne niż osoby prywatne. Profesjonalna agencja jest w stanie odpowiednio zabezpieczyć interesy właściciela nieruchomości i ustrzec go przez ryzykiem związanym z wynajmem. Dobrze skonstruowana umowa, pomoc notarialna i prawna są sprzymierzeńcami, o których często zapominają niedoświadczeni wynajmujący.

Chcesz wiedzieć więcej o możliwościach, jakie daje Ci wynajem mieszkania firmie? Skontaktuj się z nami – jesteśmy doświadczoną agencją, której specjalnością są kwatery firmowe i hotele pracownicze. Katowice i cały Góry Śląsk to główny teren naszego działania, ale sukcesywnie poszerzamy nasz zasięg, pozyskując coraz więcej ofert z pozostałych regionów Polski.

Możemy pomóc Ci w wynajęciu Twojej nieruchomości, zarówno wówczas, gdy dopiero planujesz wyjechać za granicę, jak również wtedy, gdy już jesteś poza Polską. Dopełnimy za Ciebie formalności i zadbamy o to, by Twoja nieruchomość zyskała godnego zaufania najemcę. Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i czerp korzyści z wynajmu bez stresu i niepotrzebnych komplikacji.

Przeczytaj również:
Najem długoterminowy mieszkania w wersji prywatnej i pracowniczej
Jakie korzyści daje właścicielowi wynajem mieszkania przez agencję?

Jak zmniejszyć ryzyko związane z wynajmem mieszkania?

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

phone