Tanie Zaakwaterowanie


Nie masz czasu na przeglądanie ogłoszeń? Zadzwoń pod +48 577 953 377, a nasi pracownicy przygotują darmową i niezobowiązującą ofertę przedstawiającą kilka opcji zakwaterowania.

Wynajmujący boją się niepłacących lokatorów - chętniej wynajmują firmom

Wynajmujący boją się niepłacących lokatorów - chętniej wynajmują firmom

Chyba każdy wynajmujący słyszał już o sytuacjach, w których najemca po wprowadzeniu się do mieszkania przestaje płacić czynsz. Jest to zdecydowanie czarny scenariusz, którego chciałby uniknąć każdy właściciel lokalu mieszkalnego. W dobie rosnących kosztów utrzymania mieszkania, w tym galopujących cen gazu i prądu, a także oprocentowania kredytów złotowych, coraz więcej posiadaczy mieszkań pod wynajem stara się kierować swoją ofertę do firm. Czy kwatery pracownicze to przyszłość bezpiecznego wynajmu?

Kiedy warto przekształcić mieszkanie w kwatery pracownicze?

Z roku na rok rośnie zainteresowanie dochodem pasywnym czerpanym z wynajmu mieszkań firmom. Dla kogoś, kto kupił mieszkanie inwestycyjne i chciałby na nim jak najlepiej zarobić, wynajem lokalu pod noclegi pracownicze to zdecydowanie dobra opcja. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że obecnie ku tej formie wynajmu skierują swą uwagę kolejne osoby. Dlaczego? Przez rosnące raty kredytów. Kto ma hipotekę na wynajmowanej nieruchomości, nie skorzysta z ustawowych wakacji kredytowych. Banki podczas składania wniosku wymagają bowiem przedłożenia oświadczenia, w którym kredytobiorca deklaruje, że lokal jest wykorzystywany pod własne potrzeby mieszkaniowe. Nie byłoby to przecież zgodne z prawdą, dlatego kredytobiorca czerpiący zyski z wynajmu, który zaciągnął kredyt przy niemal zerowym oprocentowaniu, a dziś musi płacić ponad dwukrotnie wyższe raty, szuka dla siebie alternatywnego źródła finansowania spłaty długu.

Ci, którzy wynajmują mieszkanie osobom prywatnym, oczywiście mogą zdecydować się na podniesienie czynszu. Pytanie tylko, jaką podwyżkę jest w stanie zaakceptować najemca? Uzasadnienie wyższego czynszu najłatwiej przyjdzie tym osobom, które wynajmują ekskluzywne apartamenty w topowych lokalizacjach stolicy i innych miast wojewódzkich. Prawdopodobne jest, że osoby, które dziś zajmują te lokale, są wypłacalne, a ich pozycja negocjacyjna względem pracodawcy jest na tyle dobra, że mogą ze spokojem udać się po podwyżkę. Problem może być w przypadku podniesienia czynszu w tzw. starym budownictwie i mieszkaniach o niższym standardzie, gdzie najemcami są mniej majętne osoby, w które kryzys uderzy najbardziej. W przypadku, gdy hipoteka ciąży na takiej nieruchomości, najrozsądniejszym wyjściem może być właśnie przekształcenie mieszkania w noclegi pracownicze.

Kwatery pracownicze – mniejsze prawdopodobieństwo trafienia na niepłacącego lokatora

Dlaczego kwatery pracownicze to bezpieczniejsze wyjście niż wynajem osobom prywatnym? Ponieważ ryzyko niewypłacalności najemcy jest znacznie mniejsze. W takim przypadku umowa jest zwykle podpisywana bezpośrednio z firmą, która kwateruje swoich pracowników. Wiadomo więc, że osoby, które będą mieszkać w lokalu, mają pracę. Dużo łatwiej sprawdzić też czy firma, która będzie stroną umowy, jest wypłacalna. Jeśli nie jest to spółka z o.o. z kapitałem zakładowym równym 5000 zł, można z dużą dozą prawdopodobieństwa uznać, że w przypadku kłopotów z płatnościami wyegzekwowanie zaległych należności będzie stosunkowo proste. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko – w końcu żadna firma nie potrzebuje zajęć komorniczych na swoich rachunkach.

Aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo wynajmu, warto powierzyć to przedsięwzięcie profesjonalnej agencji, która przejmie na siebie kwestię sprawdzenia kontrahenta, sporządzenie umowy zabezpieczającej interesy wynajmującego, a następnie zajmie się kwestiami administracyjnymi. Jeśli myślisz na poważnie o wynajmowaniu mieszkania pod kwatery pracownicze, skontaktuj się z nami. Mamy wieloletnie doświadczenie w tym zakresie i pomożemy Ci nawiązać kontakt z godnymi zaufania najemcami. Naszą specjalnością są noclegi pracownicze. Sosnowiec, Katowice i Gliwice to miasta, w których działamy najprężniej, ale podejmiemy też współpracę z osobami, które mają nieruchomości do wynajęcia w innych częściach Polski. Napisz do nas, aby poznać szczegóły.

Przeczytaj również: 
Jak zmniejszyć ryzyko związane z wynajmem mieszkania?
Czy kwatery pracownicze wypełnią lukę na rynku wynajmu po najemcach prywatnych?
Co zrobić z niepłacącym lokatorem?

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

phone