Tanie Zaakwaterowanie

Plaga niepłacących lokatorów przybiera na sile. Zobacz, jak możesz się przed nią zabezpieczyć!

Plaga niepłacących lokatorów przybiera na sile. Zobacz, jak możesz się przed nią zabezpieczyć!

Polacy mają coraz większe trudności z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Odczuwają to także właściciele mieszkań pod wynajem, którzy coraz częściej muszą przypominać swoim najemcom, kiedy mija termin płatności czynszu. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się wzrostu liczby niepłacących lokatorów, którzy w wyniku problemów finansowych, straty pracy lub chęci oszczędzenia kosztem drugiej osoby będą unikać płatności. Polskie prawo w wielu takich przypadkach jest bezradne. Co można zrobić, by uniknąć niepłacącego lokatora?

Polacy są bezradni wobec niepłacących lokatorów

Obowiązujące w Polsce prawo lokatorskie jest wybitnie niekorzystne dla osób, które czerpią dochód z wynajmu mieszkania. Jakie jest ryzyko wynajęcia mieszkania osobie prywatnej? Przede wszystkim w sytuacji, gdy lokator przestanie płacić czynsz, nie można go wyrzucić „na bruk”, usuwając jego rzeczy z mieszkania. Co więcej, właściciel lokalu nie może nawet wejść do mieszkania, gdy niepłacący lokator sobie tego nie życzy – ma on prawo zmienić zamki, zarejestrować media w mieszkaniu na siebie (gdyby właściciel lokalu odciął prąd czy gaz) i korzystać z mieszkania tak, jakby był jego właścicielem. I to mimo niepłacenia za czynsz.

Eksmisja takiego lokatora to wielomiesięczny, a nawet wieloletni proces. Część właścicieli próbuje zmniejszyć ryzyko związane z najmem poprzez podpisywanie z lokatorem umowy o najem okazjonalny. W takim przypadku najemca jest zobowiązany wskazać lokal zastępczy, do którego może się wyprowadzić w razie utraty prawa do przebywaniu w lokalu, którego dotyczy umowa. Najem okazjonalny nie zabezpiecza jednak właściciela mieszkania w 100 proc. - właściciel nieruchomości, który zgodził się przyjąć naszego niepłacącego najemcę pod swój dach, może się bowiem rozmyślić. Wówczas problem takiego trudnego najemcy jest więc na głowie wynajmującego.

Bezpieczny wynajem bez ryzyka, czyli współpraca z agencją

Chcąc wynajmować lokal w sposób bezpieczny, warto zdecydować się na współpracę z profesjonalnym podmiotem, który świadczy usługi z zakresu wynajmu instytucjonalnego. Jeśli mieszkanie jest wynajmowane instytucjonalnie, wówczas usunięcie niepłacącego lokatora jest znacznie prostsze, nawet jeśli nie wskazał on alternatywnego adresu. To powoduje, że coraz więcej osób prywatnych, mając mieszkania na wynajem, korzysta właśnie z tej opcji.

Na współpracę z agencją decydują się też właściciele mieszkań pod kwatery pracownicze. W przypadku mieszkań dla pracowników prawdopodobieństwo niewypłacalności jest minimalne, ponieważ umowa zawierana jest z firmą, której zależy zwykle na bezproblemowej współpracy.

Jeśli chodzi o kwatery pracownicze Katowice oferują posiadaczom mieszkań pod wynajem ogromne możliwości – zarobek na takim wynajmie jest po prostu wyższy niż w przypadku wynajmu prywatnego.

No dobrze, ale jak wybrać agencję do wynajmu mieszkania? Warto przede wszystkim rozważyć ofertę tych podmiotów, które specjalizują się w pośrednictwie na terenie danego miasta lub okolicy. Masz mieszkanie pod kwatery pracownicze i chcesz je zyskownie wynająć? Skontaktuj się z nami, a chętnie Ci pomożemy. Polecamy też dodanie ogłoszenia do naszej bazy, szczegóły poznasz tutaj: https://taniezakwaterowanie.pl/oferta-dla-wlascicieli-lokali.htm.

Przeczytaj również: 
5 sposobów na uczynienie kwatery pracowniczej bardziej funkcjonalną
Jak tanio ogrzewać kwatery pracownicze, gdy na rynku nie ma węgla?Masz hipotekę na swoim mieszkaniu? Sprawdź, czy możesz usunąć WIBOR ze swojej umowy

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

 


phone