Tanie Zaakwaterowanie


Nie masz czasu na przeglądanie ogłoszeń? Zadzwoń pod +48 577 953 377, a nasi pracownicy przygotują darmową i niezobowiązującą ofertę przedstawiającą kilka opcji zakwaterowania.

Najem długoterminowy mieszkania w wersji prywatnej i pracowniczej

Najem długoterminowy mieszkania w wersji prywatnej i pracowniczej


Zakup mieszkania w celu wynajmu jest atrakcyjną lokatą kapitału, szczególnie w obliczu szalejącej inflacji. Choć ceny nieruchomości nadal utrzymują się na wysokim poziomie, to wiele osób decyduje się na zakup lokalu mieszkalnego pod wynajem. Jak się okazuje, długoterminowy wynajem pokoju, mieszkania lub domu może być też opłacalny w przypadku noclegów pracowniczych.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Po tym terminem kryje się udostępnianie nieruchomości na podstawie umowy najmu na czas nie krótszy niż 12 miesięcy. W praktyce rok jest często spotykanym okresem widniejącym na umowach cywilnych – np. długoterminowy wynajem pokoju dla studentów na rok akademicki zwykle określa się na czas pełnego roku kalendarzowego. Roczna umowa może zostać skrócona na podstawie klauzuli wypowiedzenia (np. miesiąc lub kwartał) jeśli strony umowy nie będą zadowolone z warunków porozumienia.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku udostępniania lokalu dla pracowników. W tym przypadku o długoterminowości mówimy wtedy, gdy umowa się opiewa na okres kilku miesięcy. W praktyce takich najmów jest na rynku całkiem sporo. Wielu inwestorom udaje się wynająć mieszkanie lub dom na kilka miesięcy firmom zatrudniającym ludzi przy pracach budowlanych lub remontowych. Długość tego typu zleceń czasami liczy się w miesiącach, a nie w tygodniach.

Wynajem długoterminowy mieszkania dla osób prywatnych

Rozwiązanie to ma szereg zalet. Pierwszą z nich jest przewidywalność. Udostępnienie lokum na dłuższy okres zapewnia stabilny dochód w postaci regularnych wpływów. Właściciel mieszkania może zaplanować swój budżet z wyprzedzeniem i określić, w co zainwestuje zarobione pieniądze (np. spłata rat kredytu). Takie rozwiązanie generuje też rzadsze wydatki na odświeżanie mieszkania przed kolejnym wynajmem czy koszty związane z zamieszczeniem ogłoszenia w internecie. Co więcej, wiele rodzin mających na celu najem długoterminowy mieszkania dysponuje swoim sprzętem i szuka lokalu nieumeblowanego, przez co właściciel nie musi wykładać pieniędzy na wyposażenie. Warto zauważyć, że wynajem długoterminowy pociąga za sobą niewielkie zaangażowanie czasowe w inwestycję i ogranicza formalności do minimum. W praktyce kontakt między wynajmującym a najemcą sprowadza się do obejrzenia mieszkania, skonsultowania i podpisania umowy oraz odebrania mieszkania po jej wygaśnięciu. W praktyce może się okazać, że właściciel będzie musiał wykazać więcej inicjatywy podczas naprawiania awarii w mieszkaniu czy reagowaniu na skargi sąsiadów. W przypadku najmu długoterminowego nie mamy do czynienia z obsługą systemów rezerwacji, sprzątania i innych procedur związany z krótkoterminowym najmem dla celów turystycznych.

Wynajem długoterminowy mieszkania lub domu na cele noclegów pracowniczych

To rozwiązanie również ma szereg zalet i zyskuje popularność wśród inwestorów. W tym przypadku lokalizacja mieszkania ma drugorzędne znaczenie, gdyż zatrudnieni pracownicy dojeżdżają zwykle do pracy samochodami lub zorganizowanym transportem. Dlatego też jeśli dysponujesz mieszkaniem oddalonym od centrum, w miejscu, w którym próżno szukać turystycznych perełek, żłobków, szkół czy galerii handlowych, wynajem długoterminowym mieszkania dla pracowników jest dla Ciebie. Udostępnianie lokum na cele zawodowe jest też odporne na sezonowe wahania i kryzysy (np. pandemia), od których zależna jest branża turystyczna stawiająca na wynajem krótkoterminowy.

Co istotne, długoterminowy wynajem pokoju, mieszkania lub domu dla pracowników może być bardziej opłacalny niż udostępnianie lokalu osobom prywatnym. Firmy przysyłające ludzi na kontrakty dysponują znacznie większymi budżetami niż rodziny, a dobrymi warunkami zakwaterowania chcą zrekompensować swoim ludziom rozłąkę z bliskimi. Dzięki temu są skłonne zapłacić więcej. Mówimy tu o kwotach rzędu 450-650 zł netto za osobę za miesiąc. W większym obiekcie może mieszkać kilka osób, co przekłada się na zysk nieporównywalnie wyższy niż w przypadku najmu długoterminowego mieszkania rodzinie. Dodajmy, że wyższe przychody nie oznaczają zwiększonych wydatków na reklamę czy konieczność wygospodarowania dodatkowego czasu na obsługę najmu. 

Zajmujesz się noclegami i kwaterami pracowniczymi?
Dodaj bezpłatnie swoje ogłoszenie tutaj: https://taniezakwaterowanie.pl/dodaj-lokal


Przeczytaj również: 
Najem długoterminowy mieszkania w wersji prywatnej i pracowniczej
Wynajem mieszkania: co wziąć pod uwagę, wybierając agencję?
Mieszkanie inwestycyjne a rata kredytu - jak zabezpieczyć się przed wzrostami oprocentowania?

phone