Tanie Zaakwaterowanie

Mieszkania dla pracowników - zbiór porad dla osób poszukujący noclegów pracowniczych

Mieszkania dla pracowników - zbiór porad dla osób poszukujący noclegów pracowniczych

 

Firmy poszukujące mieszkań dla pracowników stają przed nie lada wyzwaniem. Jak znaleźć odpowiednie lokum? Co sprawdzić podczas podpisywania umowy? Jak rozliczyć koszt wynajmu? Pytań jest całe mnóstwo. W dzisiejszym tekście przybliżamy trzy kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę, poszukując mieszkania dla pracowników.

Mieszkanie służbowe dla pracownika – zdefiniuj lokatora

Priorytetem jest tutaj właściwe rozeznanie potrzeb lokatora. Innych warunków będzie oczekiwał manager regionalny, innych początkujący specjalista, jeszcze innych pracownik fizyczny. Jeśli mamy do czynienia z osobą wykonującą swoje obowiązki stacjonarnie, to ważnym aspektem będzie lokalizacja mieszkania względem biura i sprawny dojazd z punktu A do punktu B. Jeżeli mówimy o pracownikach dojeżdżających do miejsca świadczenia usług (np. ekipa remontowa działająca w różnych miejscach), wtedy lokalizacja pełni drugorzędne znaczenie.

Mieszkanie dla pracownika – pytanie o standard

W przypadku dobrze opłacanego pracownika trzeba będzie pomyśleć o wyższym standardzie, kompensującym mu niedogodności związane z koniecznością opuszczenia domowych pieleszy. Prostsze lokum może zadowolić ludzi wykonujących czynności niewymagające specjalistycznych kwalifikacji i dysponujących mniejszymi zarobkami. Jeśli mówimy o pracownikach sezonowych lub pracownikach fizycznych z zagranicy, firmy często stosują dzielenie jednego pomieszczenia przez kilka osób. Taka sytuacja może przekładać się na oszczędności w budżecie firmowy, ale też rodzić konflikty i frustrację w zespole. Dorosłe osoby zakwaterowane w ten sposób mogą poczuć się jak w bursie, co z pewnością nie przełoży się pozytywnie na ich motywację do pracy. Dzielenie pokoi jest w praktyce często stosowanym zabiegiem przy wynajmie krótkoterminowym. Mówiąc o standardzie, mamy na myśli nie tylko wykończenie i umeblowanie pokoju, ale także stan części wspólnych, parking i otoczenie.

Klarowne zasady wynajmu

Oprócz lokalizacji i wyposażenia mieszkania, należy również zadbać o kwestie prawne. Przed podpisaniem umowy warto poświęcić chwilę na sprawdzenie podmiotu, z którym podpisujemy umowę. Załącznikiem do umowy powinien być wypis z KRS, akt własności lub pełnomocnictwo. Firmy poszukujące mieszkań dla pracowników muszą też zwrócić uwagę na punkt w umowie dotyczący napraw i konserwacji usterek. Na początku i na końcu okresu trwania umowy należy spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Z prawnego punktu widzenia warto pamiętać, że pracownicy zamieszkujący w domu czy mieszkaniu stają się lokatorami, więc obejmują ich przepisy chroniące prawa lokatorskie. Co więcej, lokal wynajęty na mieszkanie dla pracowników nie podlega najmowi okolicznościowemu, bo najemcą jest przedsiębiorstwo, a nie jest osoba fizyczna.

Prawne niuanse są tym czynnikiem, który sprawia, że firmy planujące wynajem mieszkania dla pracownika z zagranicy lub z innego miasta, często korzystają z oferty biur nieruchomości oraz portali, łączących interesy właścicieli lokali i przedsiębiorców. Tego typu serwisy oferują noclegi pracownicze w lokalach o zróżnicowanym standardzie, a tym samym w szerokim wachlarzu cen. Są wśród nich hostele, kamienice, mieszkania służbowe i domy zaadaptowane do potrzeb pracowników. Współpraca ze specjalistyczną firmą pośredniczącą lub skorzystanie z wyszukiwarki mieszkań pracowniczych może dać lepszy wgląd w rynek lokalnych nieruchomości, skrócić czas przeznaczony na poszukiwania, a przede wszystkim zredukować ryzyko wynikające błędów w umowie.

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/


phone