Tanie Zaakwaterowanie


Nie masz czasu na przeglądanie ogłoszeń? Zadzwoń pod +48 577 953 377, a nasi pracownicy przygotują darmową i niezobowiązującą ofertę przedstawiającą kilka opcji zakwaterowania.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy i Europy Wschodniej?

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy i Europy Wschodniej?

Wielu polskich przedsiębiorców boryka się z problemem niedoboru kadr do pracy. Brakuje zarówno pracowników niewykwalifikowanych do prostych prac w przemyśle czy ogrodnictwie, jak i wysokiej klasy specjalistów. Rozwiązaniem tej kwestii jest zatrudnienie cudzoziemców ze Wschodu tj. głównie z Ukrainy, ale także Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii, czy Rosji. Pracownicy z Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej stanowią coraz liczniejszą grupę pracowników polskich firm. Zatrudnienie cudzoziemców powinno odbywać się w zgodzie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Ściągnięcie do pracy Ukraińców, wbrew pozorom nie jest jednak procesem długotrwałym i skomplikowanym. Poniżej zamieszczamy wskazówki jak po kolei zająć się zalegalizowaniem pracy cudzoziemca w Polsce.
Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy i Europy Wschodniej? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.


Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia w PUP
Najprostszym i najszybszym sposobem zatrudnienia pracownika z Ukrainy lub innego kraju Europy Wschodniej jest powierzenie mu wykonywania pracy na podstawie oświadczenia złożonego w Powiatowym Urzędzie Pracy. Pracownicy z tych krajów mogą legalnie wykonywać pracę na terenie Polski na podstawie oświadczenia, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Niezbędne w tym przypadku jest uzyskanie przez nich polskiej wizy, wydanej w celu wykonywania pracy, która zalegalizuje kwestie pobytu na terenie RP. Pracownicy z Ukrainy przyjeżdżający do Polski w ramach ruchu bezwizowego, mogą być zatrudnieni na podstawie oświadczenia nie dłużej niż na 3 miesiące. Na początek konieczne jest wypełnienie oświadczenia i zarejestrowanie go w PUP, właściwym terytorialnie dla siedziby firmy lub miejsca stałego zameldowania pracodawcy. Oświadczenie zawiera dane dotyczące polskiego pracodawcy oraz identyfikujące pracownika z zagranicy, jak i specyfikację powierzanej mu pracy. Oryginał oświadczenia należy przekazać pracownikowi, który będzie go potrzebował w trakcie procedury ubiegania się o polską wizę w Ambasadzie albo Konsulacie RP na terenie Ukrainy lub innego kraju z którego pochodzi. Po dokonaniu opisanych formalności konieczne jest zawarcie z pracownikiem pisemnej umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie) na warunkach określonych w oświadczeniu. Po rozpoczęciu pracy przez Ukraińca pozostaje konieczność bezzwłocznego pisemnego powiadomienia o tym fakcie PUP.


Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę w UW
W przypadku jeśli cudzoziemiec wykorzystał już 180 dni pracy w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy na podstawie oświadczenia składanego w PUP konieczne jest złożenie wniosku o zezwolenie na pracę typu A we właściwym terytorialnie Urzędzie Wojewódzkim. Z wnioskiem takim powinien wystąpić pracodawca zamierzający zatrudnić pracownika z Ukrainy lub innego kraju Europy Wschodniej. Zezwolenie na pracę typu A można uzyskać na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Inne formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców.
Należy pamiętać, że pracodawca posiada wobec pracowników z Ukrainy takie same obowiązki jak wobec polskich podwładnych. Dotyczy to takich spraw jak zgłoszenie pracownika do ZUS (w ciągu 7 dni od podjęcia pracy) oraz uzyskania we właściwym Urzędzie Skarbowym numeru NIP (druk NIK-7 lub ZAP-3). Pracodawca jest ponadto zobowiązany do odprowadzania składek ZUS oraz podatku dochodowego od wynagrodzenia pracownika z Ukrainy, jak również do przestrzegania przepisów prawa pracy.


Outsourcing pracowników (z Ukrainy, z Europy Wschodniej) wygodną alternatywą dla
samodzielnego poszukiwania osób do pracy
Wygodną i coraz bardziej popularną formą zatrudnienia przez polskie przedsiębiorstwa pracowników z zagranicy jest outsourcing pracowniczy. Usługa ta jest świadczona przez firmy pośredniczące w zatrudnianiu pracowników, tj. agencje pracy tymczasowej, które zajmują się leasingiem pracowników z zagranicy. Podmiot taki przejmuje na siebie wszelkie formalności związane z rekrutacją pracownika, uzyskaniem zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce, zajmuje się organizacją ich przyjazdu do Polski oraz sprawami związanymi z zakwaterowaniem. Jest to wygodne rozwiązanie dla pracodawców, którzy muszą jedynie określić oczekiwane kwalifikacje pracownika z Ukrainy. Resztą formalności zajmuje się firma zewnętrzna, która przejmuje na siebie wszystkie obowiązki związane z podjęciem pracy przez cudzoziemca. Pracodawca  oszczędza w ten sposób czas, który może poświęcić na podstawową działalność przedsiębiorstwa. 

"Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy i Europy Wschodniej"? Myślę, że odpowiedź na to pytanie stała się jasna. Dziękujemy za przeczytanie naszego tekstu.

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy lub innych krajów tej części Europy to gwarancja dobrej i niedrogiej siły roboczej. Warto pamiętać, że zadowolony pracownik przynosi owoce w postaci efektywnej pracy. Dlatego poza opisanymi kwestiami formalnymi, warto zadbać o inne aspekty związane z pobytem cudzoziemców w Polsce, jak chociażby o wygodne zakwaterowanie w pobliżu miejsca pracy. Jeśli szukają Państwo kwater pracowniczych na Śląsku to warto skorzystać z usług portalu TanieZakwaterowanie.pl. Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na platformie Facebook oraz LinkedIn.



Przeczytaj również:
Jak zmniejszyć ryzyko związane z wynajmem mieszkania?
Czy warto podnająć firmie mieszkanie w Chorzowie?
Mieszkanie do wynajęcia Chorzów - Jak bezpiecznie i tanio wynająć kwaterę dla pracowników?



Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

phone