Tanie Zaakwaterowanie

Czy właściciel mieszkania pod wynajem może skorzystać z wakacji kredytowych?

Czy właściciel mieszkania pod wynajem może skorzystać z wakacji kredytowych?

Procedowana przez Senat ustawa pomocowa dla kredytobiorców złotowych będzie obowiązywać prawdopodobnie od 1 sierpnia bieżącego roku. Da ona prawo do odroczenia aż 8 wybranych rat kredytu hipotecznego do końca 2023 roku. Czy jednak kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie na zakup mieszkania pod wynajem, będą mogli skorzystać z mechanizmu odroczonych rat? Jak radzić sobie z terminową spłatą kredytu w czasie rekordowego oprocentowania?

Wakacje kredytowe: dla kogo są i na czym polegają?

Wakacje kredytowe to odpowiedź rządu na rosnące oprocentowanie kredytów złotowych – przypomnijmy, że od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe już 9 razy, a cykl podwyżek może potrwać jeszcze przez kilka miesięcy. Już w tej chwili raty kredytu ze zmiennym oprocentowaniem są dwukrotnie wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Należy spodziewać się, że wysokość rat nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum – kolejne aktualizacje wskaźnika WIBOR 3M przyniosą prawdopodobnie kolejne wzrosty.

Dzięki wakacjom kredytowym posiadacze kredytów hipotecznych o charakterze złotowym będą mogli odroczyć 4 raty w tym roku i następne 4 w przyszłym, po jednej wybranej racie raz na kwartał. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać niezależnie od sytuacji finansowej – osoby, u których wzrost raty kredytu nie wpłynął znacząco na płynność finansową, prawdopodobnie wykorzystają odroczenie zobowiązania, by nadpłacić swój kredyt i tym samym zmniejszyć wysokość kapitału do spłaty.

Co istotne, wakacje kredytowe są przeznaczone wyłącznie dla osób, które zaciągnęły kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli więc mieszkanie objęte hipoteką jest wynajmowane, kredytobiorca nie będzie mógł skorzystać z ustawowej pomocy. To nie jedyna grupa wykluczona z programu rządowego wsparcia – z wakacji kredytowych nie skorzystają również osoby, które zaciągnęły kredyt waloryzowany do waluty obcej. Osoba spłacająca zobowiązanie we frankach lub euro musi więc szukać innych sposobów na odciążenie domowego budżetu.

Mieszkanie pod wynajem a rata kredytu: jak sobie radzić?

Co zatem powinien zrobić właściciel nieruchomości, który zaciągnął kredyt na mieszkanie pod wynajem przy wyjątkowo niskim oprocentowaniu, a dziś musi się mierzyć z dwukrotnie wyższą ratą? Możliwości jest kilka, oto najważniejsze z nich:

- renegocjacja warunków umowy – klient banku może podjąć próbę negocjowania z bankiem warunków podpisanej umowy kredytowej, w tym wysokość marży banku. Kredytodawcy coraz chętniej przystają na takie wnioski, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę, że zobowiązanie zagrożone nieterminową spłatą jest dla nich takim samym, a nawet większym problemem, niż dla kredytobiorcy

- prolongata – kredytobiorca może wnioskować do banku o wydłużenie okresu kredytowania, co wpłynie na niższą miesięczną ratę kredytu. Należy jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie wpłynie na wyższe koszty kredytu i tym samym łączną kwotę do spłaty

- przekształcenie lokalu w zakwaterowanie dla pracowników – gdy czynsz najmu okazjonalnego nie pokrywa już raty kredytowej, właściciel mieszkania jest zmuszony do szukania alternatyw. Jedną z lepszych jest zmiana klienta docelowego z osoby prywatnej na firmę. Noclegi dla firm to w tej chwili szansa na zwiększenie zysków nawet o kilkadziesiąt procent względem najmu okazjonalnego.

Dlaczego zakwaterowanie pracownicze daje wynajmującemu wyższy zarobek?

Powodem, dla którego kwatery pracownicze generują dla właściciela większy zysk, jest sposób naliczania opłaty za najem. W przypadku wynajmu dla osób prywatnych, czynsz liczony jest zwykle w ujęciu miesięcznym za cały lokal. Mieszkania dla firm rozlicza się w oparciu o liczbę zakwaterowanych w nich pracowników. Im większe mieszkanie, tym większy potencjalny zarobek wynajmującego.

To nie jedyny powód, dla którego przekształcenie lokalu w mieszkanie pracownicze ma sens. Z wynajmowaniem nieruchomości firmie wiąże się znacznie mniejsze ryzyko niewypłacalności najemcy. Firmy są pod tym względem dość solidne, ponieważ wiedzą, jakim problemem byłoby dla nich zajęcie komornicze. W przypadku osoby prywatnej, która pozostaje bez zatrudnienia, sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana i ryzykowna dla wynajmującego.

Decydując się na wynajem mieszkania firmie, warto powierzyć nadzór nad transakcją profesjonalnej agencji. Dopilnuje ona nie tylko wszelkich kwestii prawnych i formalnych związanych z wynajmem, ale również zadba o ciągłość najmu i aspekty techniczne. Jest to zatem wygodna opcja dla osób, które posiadają mieszkanie pod wynajem w innym województwie lub na co dzień przebywają za granicą.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zwiększenia zysków poprzez wynajem agencyjny mieszkania? Skontaktuj się z nami – nasza doświadczona agencja poszukuje domów i mieszkań pod wynajem dla firm. Nasza specjalność to zakwaterowanie dla pracowników w Chorzowie i Katowicach, a także na terenie całej aglomeracji górnośląskiej. Doradzimy Ci, jak podnieść wartość nieruchomości i zwiększyć jej potencjał, by dochody osiągane przez Ciebie z najmu pozwoliły pokryć kwotę bieżących zobowiązań.

Przeczytaj również: 
Mieszkanie inwestycyjne a rata kredytu - jak zabezpieczyć się przed wzrostami oprocentowania?
Czy banki będą weryfikowały prawo do wakacji kredytowych?
Masz hipotekę na swoim mieszkaniu? Sprawdź, czy możesz usunąć WIBOR ze swojej umowy

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/

phone