Tanie Zaakwaterowanie

Czy kredyt na remont mieszkania pod wynajem to w tej chwili dobry pomysł?

Czy kredyt na remont mieszkania pod wynajem to w tej chwili dobry pomysł?

Każdy właściciel mieszkania na wynajem chciałby, aby jego nieruchomość generowała jak najlepsze zyski. W tym celu wielu z nich stara się podnosić standard lokalu poprzez mniejsze lub większe poprawki remontowe. Te jednak kosztują – i to niemało. Logicznym krokiem może być chęć zaciągnięcia kredytu na ten cel. Czy obecnie jest to dobry pomysł?

Kredyt na remont mieszkania 2022 – czy warto?

Jeszcze rok temu kredyt na remont lokalu mieszkalnego przeznaczonego pod wynajem był bardzo rozsądną i opłacalną decyzją. Stopy procentowe były bliskie zera, co wpływało korzystnie na wysokość stawki WIBOR i tym samym oprocentowanie kredytów złotowych. Gdy Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w październiku ubiegłego roku o podniesieniu stóp procentowych o 40pb, nikt nie spodziewał się, że będzie to początek tak długiego cyklu, który w krótkim czasie sprawi, że miesięczne raty kapitałowo-odsetkowe dla świeżo zaciągniętych zobowiązań złotowych zwiększą się o ponad 100%.

Wyższe stopy procentowe to nie tylko większe oprocentowanie kredytów. To również niższa zdolność kredytowa. Jeśli na nieruchomości ciąży już hipoteka, właściciel mieszkania może mieć problem z zaciągnięciem dodatkowego zobowiązania na remont. Należy to sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji i zamówieniem ekipy remontowej.

Kiedy warto zaciągnąć kredyt na remont mieszkania pod wynajem?
- gdy sytuacja finansowa wynajmującego jest na tyle stabilna, że nie będzie miał on problemu ze spłatą rat wobec perspektywy kolejnych wzrostów oprocentowania
- gdy kredytodawca umożliwia wcześniejszą spłatę bez pobierania dodatkowych opłat
- gdy po remoncie wartość nieruchomości wzrośnie na tyle, że kwotę miesięcznej raty będzie można ująć w czynszu.

A co, gdy brak pieniędzy na remont?

Zdarza się, że z różnych względów właściciel nie jest w stanie wziąć kredytu na remont mieszkania pod wynajem, a przy tym nie ma też gotówki na ten cel. Co wtedy? Oczywiście można wynajmować mieszkanie w niższym standardzie mniej wymagającym najemcom, powstaje jednak pytanie, czy osoby, z którymi podpisana zostanie umowa najmu, okażą się wypłacalne. Czy istnieje skuteczny sposób na zminimalizowanie tego ryzyka? Jak najbardziej. Rozsądnym rozwiązaniem jest przeznaczenie mieszkania pod kwatery pracownicze. Wówczas umowa jest zawierana nie z osobami prywatnymi, a z firmą, która kwateruje w lokalu swoich pracowników.

Nie dość, że taki kontrahent jest wypłacalny, to jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że któryś z lokatorów postanowi „przedłużyć” sobie pobyt w mieszkaniu po wygaśnięciu umowy. Ale to niejedyne zalety, jakie oferują noclegi pracownicze. Wynajmując mieszkanie firmie, właściciel może zarobić znacznie lepiej, niż w przypadku najmu okazjonalnego. Firma płaci bowiem za ilość zakwaterowanych pracowników – im większe jest mieszkanie, tym więcej można na nim zarobić.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wynajmu kwater pod noclegi pracownicze? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy specjalistami w tym zakresie i chętnie wprowadzimy Cię w temat zakwaterowania dla firm. Działamy przede wszystkim na Śląsku i zajmujemy się zarządzaniem i pośrednictwem w wynajmie lokali takich jak hotele dla robotników i kwatery pracownicze. Katowice, Gliwice i Sosnowiec to miasta, w których mamy najwięcej kontrahentów, ale jeśli chciałbyś przekształcić w mieszkanie pracownicze lokal znajdujący się w innej części Polski, również możesz uzyskać od nas pomoc w tym zakresie. Zapraszamy do współpracy.

Przeczytaj również: 
Nadchodzi kryzys gospodarczy: co to oznacza dla wynajmujących?
Wynajem mieszkania: co wziąć pod uwagę, wybierając agencję?
Czym jest hotel pracowniczy - wymogi takiego obiektu

Poszukujesz kwater dla pracowników? Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://taniezakwaterowanie.pl/





phone